Daně a podnikatelé

05.10.2021 | 6 min

19. díl: Zorientujte se v nových pravidlech DPH pro export a import 2021

V průběhu roku 2021 došlo k řadě změn v oblasti DPH, které upravují zejména podmínky pro e-shopy a také pro dovoz zboží ze zemí mimo EU. První část změn začala platit od 1. 7. 2021 na základě úpravy evropské legislativy. Od 1. 10. 2021 dochází k implementaci evropské legislativy do českého zákona o DPH a nabývají účinnosti další změny. Zjistěte, jaké novinky vás čekají.

13.04.2021 | 3 min

18. díl: Online finanční úřad aneb Vyřešte daně moderně a jednoduše

Ministerstvo financí na konci letošního února spustilo online finanční úřad, který lidem umožňuje jednoduše komunikovat s finančním úřadem prostřednictvím internetu. Jaké funkce online finanční úřad přináší? Na jaké výhody se mohou podnikatelé těšit a jak se k online finančnímu úřadu přihlásit?

16.03.2021 | 5 min

17. díl: Kdy musíte vést účetnictví a kdy vám stačí daňová evidence?

Začínající podnikatelé často tápou v tom, jestli mají vést daňovou evidenci, nebo účetnictví. Abychom se v těchto dvou pojmech zorientovali, přiblížíme si, co to vlastně daňová evidence a účetnictví je. Nastíníme si také, jaké jsou mezi nimi rozdíly, a v neposlední řadě vás seznámíme s tím, kdo musí vést daňovou evidenci a kdo účetnictví.

02.03.2021 | 7 min

16. díl: Vše, co potřebujete vědět o DPH v roce 2021

Tápete v daňové problematice? V tomto článku se dozvíte vše podstatné, co potřebujete vědět o dani z přidané hodnoty. Zjistěte, jaké jsou povinnosti plátce DPH, kdy vzniká nárok na odpočet DPH i jaké jsou sazby DPH pro rok 2021.

26.01.2021 | 7 min

15. díl: Velký průvodce pro OSVČ: Daňové přiznání a přehledy za rok 2020

Nevíte, kdy a jak podat daňové přiznání a přehledy pro pojišťovny za rok 2020, jak je vyplnit či na jaké slevy na dani máte nárok? Přinášíme vám velkého průvodce daňovým přiznáním pro OSVČ, který vás jednoduše provede celým administrativním procesem.

05.01.2021 | 6 min

14. díl: Kompletní přehled daňových povinností a změn v roce 2021

Letošní rok přinesl několik důležitých změn, především je to zavedení paušální daně pro OSVČ, ale i online finanční úřad. Přinášíme vám přehled všech daňových povinností a novinek pro rok 2021.

17.08.2020 | 3 min

13. díl: Jste OSVČ? Termíny obnoveného placení záloh na zdravotní a sociální pojištění se blíží

Stát vzhledem k pandemii koronaviru odpustil povinné placení minimálních záloh všem OSVČ na půl roku. Cílem tohoto opatření bylo pomoci podnikatelům překonat kritické období a umožnit jim, aby mohli ve své činnosti pokračovat i nadále. Tento měsíc je však posledním měsícem odpouštěných záloh. Kdy se zase zdravotní a sociální pojištění začne platit a co by pro podnikatele znamenalo plánované zavedení paušální daně?

09.12.2019 | 7 min

11. díl: Není firemní náklad jako firemní náklad

V podnikání existuje přímá úměra, čím jsou náklady vyšší, tím méně se platí státu na daních. Zjednodušeně je to tak, ale existují přísná pravidla. Vždy se musí jednat o daňově uznatelné náklady, což nejsou automaticky všechny firemní výdaje. Udělejte si jasno alespoň v těch nejdůležitějších, abyste věděli, jaké výdaje firmě na dani uleví a jaké nikoli, a ušetříte na daních tisíce.

25.11.2019 | 5 min

10. díl: Správnou formou podnikání ušetříte na daních tisíce

Každý podnikatel stojí na počátku, ale občas i v průběhu podnikání před rozhodnutím, zda se stát osobou samostatně výdělečně činnou nebo si založit s. r. o. A také zvažuje, zda se mu vyplatí být dobrovolným plátcem DPH, či nikoli. Dvě rozhodnutí, která dokážou na daních ušetřit tisíce.

13.05.2019 | 6 min

9. díl: Spotřební daň – kdo a v jaké výši ji platí?

Pokud se rozhodnete, že své podnikání zaměříte na alkohol, tabákové výrobky nebo pohonné hmoty, je dobré být obeznámen se specifiky spotřební daně a vyplatí se je znát i v případě, že vám daně spravuje účetní.

04.03.2019 | 5 min

7. díl: Jak mohou právnické osoby ušetřit na dani z příjmu

Správně zvolené daňově uznatelné výdaje vám sníží částku, kterou odvedete státu na daních, o desítky procent, ale musíte vědět, jaké položky a v jakém rozsahu finanční úřad ještě uzná a jaké náklady se považují za zbytečné nebo nepřiměřené. Kromě výdajů vám pomohou ušetřit na daních také odčitatelné položky od základu daně a slevy. Poznejte všechny možnosti, které legislativa nabízí, a neplaťte víc, než musíte.

25.02.2019 | 6 min

6. díl: Jak mohou OSVČ ušetřit na daních

Částka, kterou státu zaplatíte na dani, se dá pomocí slev a nezdanitelných částí základu daně nejen snížit, ale i vynulovat. V některých případech dokonce můžete získat i daňový bonus, což znamená, že na dani nic nezaplatíte, ale naopak dostanete zaplaceno. A proto se vyplatí znát všechny možnosti, které vám legislativa nabízí.

04.02.2019 | 4 min

5. díl: Komu se vyplatí vedení daňové evidence a komu paušální výdaje

Částka, kterou zaplatíte na dani z příjmu, se počítá nejen z vašich příjmů, ale také z výdajů, které mohou být reálné nebo paušální. Při správné volbě jedné nebo druhé varianty ušetříte tisíce, a proto se dobře seznamte s možnostmi, jaké máte.

30.04.2018 | 5 min

3. díl: Kdy je výhodné být plátcem DPH?

Každá osoba, ať už fyzická nebo právnická, která samostatně vykonává ekonomickou činnost, je tzv. osobou povinnou k DPH. Z tohoto titulu jí vyplývá povinnost mít se na pozoru, aby se včas registrovala jako plátce DPH v případě naplnění zákonem stanovených podmínek.

09.04.2018 | 4 min

2. díl: 10 triků, jak snížit daňovou zátěž

Snad každý podnikatel se snaží při přiznání svých příjmů snížit daňovou zátěž co nejvíce. Někdy to bývá ale oříšek a ani neustálé daňové změny situaci neulehčují. Projděte si proto 10 legálních triků, díky kterým můžete na daních ušetřit.

19.02.2018 | 6 min

1. díl: Blíží se kontrola z finančního úřadu. Jak se na ni připravit a případně bránit?

Daňové kontroly z finančního úřadu se obává snad každý podnikatel. Chybička v účetnictví se vždycky může vloudit. Vybírání daní se od roku 2011 řídí tzv. daňovým řádem, což je základní procesní předpis, který se týká i finančních kontrol. Podle tohoto zákona je cílem daňového kontrolora zjistit a prověřit daňový základ nebo jiné okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně.