COVID-19: Pomoc podnikatelům

03.08.2021 | 4 min

41. díl: Antivirus a trvalý kurzarbeit: jaký je mezi tím rozdíl?

Antivirus a kurzarbeit jsou dva pojmy, které jsou v dnešní době mezi podnikateli často skloňované. Jaký je rozdíl mezi programem Antivirus a trvalým kurzarbeitem a jaké jsou podmínky pro jejich čerpání?

15.07.2021 | 4 min

40. díl: 5+1 kroků, jak se už nyní připravit na podzimní vlnu pandemie

Předpovědi epidemiologů mluví jasně – ani na podzim se pravděpodobně nevyhneme další vlně pandemie. Na rozdíl od podzimu 2020 se nyní ale můžete na situaci důkladně a včas připravit. Buďte o krok napřed před konkurencí a zjistěte, jak můžete z krize vytěžit maximum.

01.04.2021 | 4 min

39. díl: Proč je v době pandemie důležitý krizový management?

Vzhledem k aktuální situaci spojené s pandemií koronaviru je krizový management často skloňovaným pojmem. Jaký měl koronavirus dopad na české podnikatele? Jaká jsou největší rizika podnikání v době krize? Jaké jsou základy krizového řízení a kdy je dobré přizvat na pomoc krizového manažera? To vše se dozvíte v tomto článku.

19.02.2021 | 6 min

37. díl: Podnikání online: Jak rychle a jednoduše vytvořit web nebo e-shop?

Současná situace plná nejrůznějších omezení kvůli pandemii koronaviru si žádá rychlá a rázná řešení. Pro některá odvětví a podniky to může být větší zaměření na online prodej. Ten může alespoň částečně kompenzovat vzniklé ztráty z uzavření kamenné provozovny. Pokud jste dosud roli onlinu podceňovali nebo neustále před sebou posouvali, je nyní nejvyšší čas se do toho pustit. Není se čeho obávat. Vytvořit si kvalitní a moderní webové stránky nebo e-shop není nic složitého ani nutně drahého.

24.11.2020 | 4 min

36. díl: Co dělat, když nemáte dostatek práce pro své zaměstnance během pandemie?

V souvislosti se šířením koronaviru a s ním spojenými vládními nařízeními mnoho firem přišlo o své zakázky, což mělo samozřejmě dopad také na zaměstnance. Jaké mají zaměstnavatelé možnosti, když v současné situaci nemají pro své zaměstnance práci, museli uzavřít své provozovny nebo když jsou zaměstnanci v karanténě?

14.10.2020 | 4 min

35. díl: Odborníci radí podnikatelům: Jak zvládnout druhou vlnu pandemie?

V Evropě propukla druhá vlna pandemie a s ní přichází další nejistota pro všechny podnikatele. O možných scénářích dalšího vývoje ekonomiky a doporučeních pro tuzemské podnikatele diskutovali v pořadu Ranní káva hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš, vrchní ředitel korporátního bankovnictví ČSOB Marek Loula a expert ČSOB na finanční trhy Martin Mráček. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších závěrů z této diskuse.

11.09.2020 | 10 min

34. díl: AKTUALIZOVÁNO 11.9. 2020: Pandemie koronaviru mění svět byznysu. Jak pomůže (nejen) malým podnikatelům stát?

AKTUALIZOVÁNO 11.9. 2020: Nezbytná vládní opatření proti šíření nového koronaviru COVID-19 mají následky i na svět byznysu. Vláda České republiky proto připravila a schválila tzv. Liberační daňový balíček, který má podnikatelům v nelehkém období ulevit. Co je součástí tohoto balíčku a jaké sankce a povinnosti budou podnikatelům prominuty?

30.07.2020 | 4 min

33. díl: Podpora podnikatelů v rámci tuzemského cestovního ruchu

Cestovní ruch je v důsledku pandemie koronaviru jedním z nejvíce ohrožených odvětví. Z průzkumu, který pro státní agenturu CzechTourism zpracovala společnost Economic Impact vyplývá, že propad cestovního ruchu nejvíce zasáhl Prahu následovanou Karlovarským a Jihomoravským krajem. Pokles tržeb v tomto odvětví se v předchozích kritických měsících blížil 95 %. Jak vláda a města nyní podporují podnikatele v cestovním ruchu?

21.07.2020 | 2 min

32. díl: Na kompenzační bonus mají nově nárok i lidé pracující na DPČ a DPP

Vláda na krizi způsobenou pandemii koronaviru reagovala kompenzačním bonusem pro OSVČ a společníky malých společností s ručením omezeným. I když se chvíli zdálo, že bez nároku na podporu zůstanou osoby pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a na dohodu o provedení práce (DPP), i na ně se nyní dostalo. Sněmovna 10. 7. 2020 odsouhlasila bonus pro dohodáře v maximální výši 31 150 Kč.

17.06.2020 | 4 min

31. díl: Jaké máte možnosti, když jste donuceni kvůli dluhům ukončit podnikání?

Pandemie koronaviru, která zasáhla celý svět, má už nyní obrovské ekonomické dopady. Podle předpovědí odborníků se bude světová ekonomika z dopadů koronaviru zotavovat roky. Mnohé podnikatele a firmy opatření přijatá proti šíření nákazy koronaviru dovedla až na samotný pokraj finanční propasti. Co dělat v případě, kdy vám nezbývá nic jiného než podnikání ukončit? A jak může takzvaný Lex Covid pomoci i vám?

16.06.2020 | 3 min

30. díl: COVID III: Jak můžete využít dotace pro podnikatele?

Pokud patříte k podnikatelům do 500 zaměstnanců a vaše ekonomické aktivity byly omezeny v důsledku pandemie, máte možnost využít úvěrový program pro živnostníky a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru COVID III. Kolik peněz si můžete půjčit? A na co je možné peníze využít?

10.06.2020 | 4 min

29. díl: Jak rychle zlepšit své cash flow odkladem plateb

Zasáhla vaše podnikání krize a chcete zlepšit své cash flow? Jedním z řešení je například odklad splátek, spotřebních úvěrů a hypoték nebo odklad nájmů. Pojďte se s námi podívat na to, jaké máte možnosti a jak v případě odkladu plateb postupovat.

21.05.2020 | 2 min

28. díl: EET: Co přinese přerušení této povinnosti do konce roku?

Současná situace způsobená pandemií koronaviru vedla k přerušení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) a k odkladu další očekávané vlny EET. Důvodem byla podpora podnikatelů zasažených opatřeními vlády, která byla přijata v souvislosti s šířením koronaviru. V jakém termínu bude 3. a 4. vlna EET spuštěna a jaký vliv na podnikatele a na stát bude odklad mít?

20.05.2020 | 5 min

27. díl: Jak zasáhla krizová situace podnikatele v ČR II.

Přinášíme vám sérii rozhovorů s českými podnikateli o dopadech koronakrize na jejich podnikání. Tentokrát jsme se zaměřili na oblasti gastronomie a poradenství.

14.05.2020 | 3 min

25. díl: Nejvýraznější změny, které způsobila pandemie koronaviru ve spotřebitelském chování

Během dnů karantény byla pravděpodobně většina vašich zákazníků doma. I normálně velmi zaměstnaní lidé měli najednou čas zastavit se, přemýšlet a třeba pozměnit svůj pohled na svět a žebříček hodnot. A nemuselo ani dojít ke změně v myšlení, ale třeba ke změně podmínek pro život. Někdo během pandemie koronaviru ztratil práci, někdo iluze a někdo třeba získal tolik potřebný nadhled. Když nejde o zdraví a život, nejde o nic. Jak ovlivnilo onemocnění covid-19 spotřebitelské chování? Na co se u zákazníků připravit a jak to případně využít ve prospěch vašeho podnikání?

04.05.2020 | 7 min

23. díl: Jak zasáhla krizová situace podnikatele v ČR

Přinášíme vám sérii rozhovorů s českými podnikateli o dopadech koronakrize na jejich podnikání. Tentokrát jsme se zaměřili na oblasti ubytovacích služeb, sportu a prodeje interiérových doplňků.

29.04.2020 | 3 min

22. díl: Jak může crowdfunding pomoci vašemu podnikání v době koronaviru?

Zasáhla vás současná opatření vlády a nevíte, jestli dokážete udržet své podnikání kvůli řadě omezení nad vodou? Jednou z možností, jak své podnikání zachránit, jsou crowdfundingové kampaně. Co je to crowdfunding, jak funguje a proč je skvělou volbou pro podnikatele v době koronaviru? To vše a ještě něco navíc se dozvíte v tomto článku.

28.04.2020 | 4 min

21. díl: Připravte se na dobu po pandemii už nyní. Pomůže vám nový byznys plán

Mnoho odborníků se shoduje na tom, že po skončení pandemie koronaviru nebude svět takový, jaký byl dříve. Očekává se, že krize spojená s pandemií COVID-19 povede například k většímu množství bezkontaktních interakcí, k výraznější aktivitě ve virtuálním světě nebo třeba ke znásobení nákupů online. Jak na tyto trendy reagovat a jak si udržet své postavení na trhu nebo jak v současné době podnikaní rozjet? Vraťte se zpět k byznys modelu a nabídněte zákazníkům to, po čem volají.

23.04.2020 | 2 min

19. díl: Podnikání v oblasti vzdělávání v době nouzového stavu

Asi nám dáte za pravdu, že koronavirus má velký vliv na život nás všech. Současná opatření se dotkla celé řady podnikatelů, včetně těch, kteří se živí vzděláváním. I přesto, že v současné době nemohou pořádat klasická školení, kurzy a semináře, nabízí se možnost, jak se s nastalou situací vypořádat. V následujícím článku se podíváme na to, jak je možné vzdělávat klienty online a jak se budou postupně rozvolňovat pravidla karantény, která se týkají vzdělávání.

22.04.2020 | 2 min

18. díl: Export v době koronaviru a bezplatné služby CzechTrade

V současné situaci je více než jasné, že koronavirus bude mít ekonomický dopad na celý svět. Výrazný propad příjmů se kvůli uzavření hranic týká i českého zahraničního obchodu. Na koronavirovou krizi pohotově zareagovala agentura na podporu exportu CzechTrade, která spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta aktuálně nabízí několik typů bezplatných služeb. Jakým firmám tato pomoc pomůže a jak o ni zažádat?

21.04.2020 | 2 min

17. díl: Nemocenské pojištění a OSVČ. Co byste měli vědět?

Pracujete jako OSVČ a bojíte se, že budete muset přerušit podnikání kvůli hrozící nákaze koronavirem nebo kvůli jinému onemocnění? V následujícím článku se podíváme na to, jaké máte možnosti, a přiblížíme vám, zda se vám více vyplatí platit si nemocenské pojištění v rámci sociálního pojištění nebo se pojistit u některé z komerčních pojišťoven. V neposlední řadě se také dozvíte, na co máte nárok při placení nemocenského pojištění v souvislosti s koronavirem.

20.04.2020 | 1 min

16. díl: Start it @ČSOB podpoří firmy, které pomohou v čase pandemie

Současná krize nahrává inovativním myšlenkám a mnoho podnikatelů ze startupové scény má skvělé nápady, jak na novou realitu během pandemie i po ní reagovat. Proto se ČSOB rozhodla podpořit čtyři projekty ve speciálním „koronavirovém“ kole svého programu Start it @ČSOB.

20.04.2020 | 2 min

15. díl: eNeschopenka: Co by o ní zaměstnavatelé měli vědět?

Projekt eNeschopenka odstartoval v lednu letošního roku. Vzhledem k aktuální situaci, kdy celá řada zaměstnanců zůstává doma kvůli nákaze koronavirem, je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Jak eNeschopenka funguje a co by o nich měli zaměstnavatelé vědět? Zorientujte se díky následujícím řádkům.

17.04.2020 | 5 min

14. díl: Jak opět nastartovat podnikání pomocí internetu během útlumu v nouzovém stavu

Svět se digitalizuje rychleji než kdy předtím. Pandemie koronaviru přiměla i ty nejkonzervativnější podnikatele vrhnout se do vod online podnikání. Nezaspěte dobu a popřemýšlejte, jak můžete k zákazníkům promluvit přes monitory a displeje telefonů a pomoci tak vašemu podnikání překonat toto náročné období.

16.04.2020 | 4 min

10. díl: Nástroje, které vám usnadní podnikání v době nouzového stavu

Máte svůj podnik a řešíte, jak virtuálně spravovat faktury, měřit si odpracovaný čas, vytvořit kalkulaci nebo ukládat dokumenty? Pro většinu těchto pracovních úkonů existují aplikace a programy, které můžete v omezeném rozsahu používat zdarma nebo za dostupnou částku využít jejich kompletní potenciál.

14.04.2020 | 4 min

9. díl: Jak řešit výpadek příjmů v podnikání za nouzového stavu

Nouzový stav postihl téměř všechna odvětví podnikání. U některých provozů klesly tržby okamžitě, u jiných se to projevilo nebo ještě projeví s určitým zpožděním. Náklady však zůstávají a podnikatelé musí aplikovat opatření, aby toto období mohli překlenout. Jakým způsobem tedy mohou firmy a živnostníci řešit výpadek svých příjmů?

09.04.2020 | 4 min

7. díl: Jak komunikovat se zákazníky během pandemie koronaviru

Žijeme uprostřed pandemie koronaviru a na každého z nás doléhá jistá tíseň spojená s touto situací. Na někoho více a na někoho méně, ale nikomu není lhostejná otázka vlastního zdraví. Jak komunikovat se zákazníky uprostřed tohoto období? Co se hodí komunikovat a co byste raději měli vynechat?

08.04.2020 | 4 min

6. díl: Jak koronavirus mění současné podnikání?

Jsme zasaženi pandemií nového koronaviru na všech frontách. Lidé jsou doma, nemohou vycházet a dělat běžné činnosti, na které byli zvyklí. Mnoho firem muselo své provozovny uzavřít a neví, kdy je zase budou moct otevřít. Jaké hrozby a příležitosti tato situace přináší pro podnikatele?

08.04.2020 | 2 min

5. díl: Kurzarbeit pomůže firmám, zaměstnancům i státu

Od 6. dubna 2020 přijímá Úřad práce ČR žádosti o příspěvky na mzdy zaměstnanců firem, které postihla krize v souvislosti s pandemií koronaviru. Odhadem stát vyplatí dotčeným firmám až 11 miliard korun. Přečtěte si, co to je tzv. kurzarbeit, jaké jsou podmínky pro získání příspěvku a jak o něj zažádat.

02.04.2020 | 5 min

4. díl: Jak zvládnout home office a nezbláznit se z toho

Náš život v době pandemie koronaviru významně ovlivňují nejrůznější opatření či vyhlášený krizový stav. Přestože práce na home office není nařízená, je výrazně doporučovaná. Jak pracovat z domova a zařídit si den tak, aby v něm byl čas na práci, rodinu i na zábavu?

30.03.2020 | 4 min

2. díl: Jak uplatnit úlevy z tzv. Liberačního balíčku?

Od 16. března mohou daňoví poplatníci odložit některé platby, podat žádost o posečkání s úhradou daně, žádat o úpravu záloh anebo výjimku z jejich placení. Kromě toho mohou zažádat o odpuštění sankcí v případě prodlení nebo o prodloužení lhůty pro některá daňová přiznání. Poradíme vám, jak si tyto úlevy můžete uplatnit.

26.03.2020 | 7 min

1. díl: Home office: právní aspekty a chytré nástroje

Ve vyhlášeném stavu nouze a karantény je pro mnoho zaměstnavatelů a živnostníků „home office“ jediný způsob, jak udržet plynulý chod svého podnikání. Přinášíme vám přehled právních aspektů práce z domova a také tipy na chytré nástroje, díky kterým zůstanete se svými zaměstnanci ve spojení.