Hele, startup letí!

25.03.2024 | 5 min

29. díl: Dušan Brabec: Naše appka pomáhá zlepšovat sociální klima ve třídách

Školy stále důrazněji cílí na výkon a mnohdy vyvíjí na žáky obrovský tlak. Přitom je ale nutné, abychom se začali daleko víc zajímat také o duševní zdraví dětí, jejich spokojenost a zdravý vývoj společenských vztahů. A právě to je cílem aplikace YoungLink, která formou hry odhaluje rizikové chování a konflikty ve třídě mnohem dřív, než nabobtnají. O tom, jak aplikace funguje, jsme si povídali se zakladatelem startupu YoungLink Dušanem Brabcem.

18.03.2024 | 3 min

28. díl: Daniel Rajnoch: Crowd-owning umožňuje lidem investovat do realitního trhu i s omezeným kapitálem

Nemovitosti jsou jedním z nejvýkonnějších investičních aktiv. Možnost investovat do nemovitostí ale byla dosud dostupná pouze pro ty movitější. To se snaží změnit start-up InvestBay, který do České republiky přináší koncept crowd-owningu. O tom, v čem spočívá princip crowd-owningu a jaké jsou jeho výhody, jsme si povídali s Danielem Rajnochem, zakladatelem a CEO InvestBay.

14.09.2022 | 6 min

26. díl: Jan Malina: Když něco opravdu chcete a najdete k sobě stejného blázna, nic není nemožné

E-CAFE BIKE je česká designérská dílna zabývající se stavbou elektrokol v duchu legendárních starých motocyklů. Se zakladatelem a designérem značky Janem Malinou jsme si povídali o tom, v čem tkví úspěch tohoto podnikatelského záměru, jaké byly začátky podnikání i o tom, jakou roli v celé myšlence hraje udržitelnost.

07.09.2022 | 3 min

25. díl: Karolína Barič a Kateřina Eklová: V architektuře je potřeba rychle inovovat směrem k udržitelnosti, změnit stavební techniky i zažitou estetiku

Karolína Barič a Kateřina Eklová společně založily organizaci Rethink Architecture, která se věnuje osvětě o udržitelné architektuře. Přečtěte si rozhovor o tom, co přesně znamená udržitelné stavebnictví a jakými způsoby pomáhají svým klientům stavět ohleduplněji k životnímu prostředí.

04.04.2022 | 4 min

23. díl: Milan Kilík: I v České republice je možné založit firmu s globálními ambicemi

Startup Customisee založila skupina nadšených hokejistů, kterým nevyhovovala nabídka sportovních dresů na českém trhu. Vyvinuli proto aplikaci, přes kterou si můžou zákazníci objednat personalizované dresy přesně podle svých představ, a to jak pro amatérské či poloprofesionální týmy, tak i jednotlivce – třeba sportovní fanoušky či trénující děti. O tom, jak vznikl tento podnikatelský nápad a v čem jsou dresy Customisee lepší než stávající nabídka na trhu, jsme si povídali s Milanem Kilíkem, spoluzakladatelem startupu Customisee.

28.03.2022 | 6 min

22. díl: Andrea Bohačíková: Zaměstnavatelé musí přesně vědět, co prorodinná politika přináší firmě i jim samotným  

Vzdělávací a networkingová platforma M.arter už od roku 2019 pomáhá rodičům malých dětí se sladěním rodinného života s kariérou dle jejich potřeb. Za tu dobu prošlo jejími vzdělávacími nebo rozvojovými aktivitami více než 1600 osob. Organizace M.arter se dlouhodobě věnuje také podpoře zaměstnanosti rodičů malých dětí.

17.03.2022 | 5 min

21. díl: Jak se daří startupům v době pandemie?

Pandemie bezesporu pohnula podnikatelským světem, startupy nevyjímaje. Nic ale není tak černobílé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mnoho startupů se úspěšně adaptovalo na novou realitu a sklízí velké úspěchy. Zjišťovali jsme, jak se změnil svět startupů v České republice od vypuknutí pandemie a jaké jsou největší překážky a příležitosti pro začínající podnikatele.

10.01.2022 | 1 min

19. díl: Green challenge – úspora energie, udržitelnost… Sprostá slova, trend nebo nutnost?

Ano, v dnešní době jsou to čím dál více skloňované pojmy. Oba spolu úzce souvisí. Jedno je více méně nutnost, obzvlášť s nadcházející energetickou krizí. Udržitelnost je vnímána jako druhořadá, něco, co je dobré mít, ale my v ČSOB věříme, že na sebe navazují a jsou stejně podstatné a důležité. A proto bychom chtěli pomoct speciálně těm startupům, které se těmito tématy zabývají.

06.12.2021 | 2 min

18. díl: Startupy milují spolupráci s ČSOB. A je to vidět!

Start it @ČSOB vznikl jako projekt v rámci společenské odpovědnosti a chceme s ním podpořit inovace v ČR. Přestože neposkytujeme startupům žádné nadstandardní financování, tak účastníci nakonec odchází velmi spokojení a předávají své pozitivní zkušenosti ostatním. V posledním kole akcelerace dosáhlo skóre doporučování dalším (Net Promoter Score) dokonce 100 %! A co se jim tak líbilo?

29.11.2021 | 2 min

17. díl: Mentoring vystřelí startup do výšky. A může i vás!

Zakladatelé startupů musí mít velmi široký záběr, aby dokázali celou firmu posunout k úspěchu, ale zároveň nemůžou být experti na všechno. Musí nastavit firmu tak, aby měla dobrou vizi, výborné lidi, aby přidávala hodnotu, uměla prodávat. Čas je extrémně tlačí, protože až 19 % z nich skončí proto, že je někdo předběhl.

26.11.2021 | 1 min

16. díl: Start it Demo day je opět tady!

Chcete se podívat na online přehlídku 10 úspěšných startupů? Tak si udělejte čas 7. prosince od 14 hodin.

15.11.2021 | 2 min

14. díl: Jak vypadá český startupový rybníček?

Startupy jsou důležitými hybateli ve světě inovací. Právě proto je ČSOB ve svém akceleračním programu Start it @ČSOB už skoro 3 roky podporuje. Svět startupů je dynamický, zajímavý, ale taky nepřehledný pro lidi zvenku. Rádi bychom vám ho trochu přiblížili.

08.09.2021 | 5 min

13. díl: Jak založit startup a zachovat si přitom duševní zdraví

Rozjet svoji vlastní firmu je dechberoucí proces. Někdy doslova. A jak je známo, člověk s nedostatkem kyslíku nemůže fungovat správně a bez něj to nedokáže vůbec. Jak ale zvládnout nápor dnů a měsíců, když se snažíte vypiplat svůj začínající podnik a nepřijít o duševní rovnováhu? Přinášíme vám pár rad, jak se nezbláznit, i když málo spíte, dřete jako kůň a čelíte velké nejistotě. Článek vznikl ve spolupráci se Start it @ČSOB.

10.08.2021 | 6 min

11. díl: 6 kroků, jak se stát dodavatelem velké firmy

Mít odběratele z řad velkých korporací či řetězců je snem nejednoho podnikatele. Stát se dodavatelem velké firmy je ovšem běh na dlouhou trať. Zejména u startupů a menších firem je B2B specifické, jelikož nabízejí často neznámé produkty a nemají dostatečné reference. Nic ovšem není nemožné.

29.06.2021 | 4 min

10. díl: Jakub Černý: Když se něco mění, je to většinou dobré znamení

Prázdniny jsou tady a s nimi i letní dovolené. Pokud ovšem neholdujete velkým rekreačním střediskům, ale naopak chcete na chvíli utéct od shonu velkoměsta, jistě by vám neměly ujít originální druhy ubytování v přírodě. Ve světě se velké oblibě těší tzv. glamping (z angl. glamorous camping, tedy úchvatné kempování). Jde o ubytování na samotě v přírodě a daleko od civilizace, ale se základním komfortem. Trend netradičních rekreačních objektů a zážitků uchvátil i pelhřimovskou partu nadšenců Treebee, kteří navrhují, vyrábí, prodávají a pronajímají designové posedy určené k rekreaci. Přečtěte si rozhovor s Jakubem Černým, spoluzakladatelem startupu Treebee o tomto unikátním podnikatelském záměru.

26.05.2021 | 5 min

9. díl: Petra Kubálková: Malý farmář přistupuje k půdě jako k vlastnímu dítěti

Startup Be a Farm supporter rozjíždí nezisková organizace cats2cats, která se věnuje prosazování férového přístup k ženám a otevírání nových příležitostí v podnikání. Od roku 2019 cats2cats spolupracuje s českou pobočkou EIT Food, kterou zajišťuje až do roku 2023 VŠCHT. Díky této spolupráci organizace získala v roce 2020 možnost vést projekt pro české farmářky a startupy v oblasti agrifood pod názvem EWA – Empowering Women in Agrifood. S absolventkami projektu EWA vznikla první série podcastů She Boss, která inspirovala projekt Be a Farm Supporter. Cílem tohoto startupu je podpora malých a lokálních zemědělců. O okolnostech podnikání malých farmářů v České republice a možných řešeních jejich nelehké situace jsme si povídali s Petrou Kubálkovou, zakladatelkou neziskové organizace cats2cats.

28.04.2021 | 7 min

8. díl: Jak zaujmout investora

Základem úspěchu při hledání financí pro rozjíždějící projekt je mít produkty či služby, o které se zákazníci poperou. Jste přesvědčeni, že právě to nabízíte? A přesto se vám nedaří získat investora? Zkuste se na celou věc podívat z jeho pohledu a nabídněte mu to, co opravdu hledá – pocit jistoty. To doporučuje izraelský marketingový expert Schlomi Shraga ve své prezentaci na GAN, mezinárodní síti podporující startupy. Jeho rady doplněné o naše tipy vám se sháněním investora jistě pomůžou.

11.01.2021 | 1 min

7. díl: Rozjíždíte podnikání? Přihlaste se do akceleračního programu Start it @ČSOB

Toužíte po vlastním podnikání, chcete si organizovat práci podle svých časových možností a dělat něco smysluplného? Rozjet vlastní byznys ovšem může být vcelku oříšek. Se vším, co vás na cestě k úspěšnému podnikání čeká, vám pomůže akcelerační program Start it @ČSOB, který je určený začínajícím start-upům a inovativním projektům.

20.04.2020 | 1 min

4. díl: Start it @ČSOB podpoří firmy, které pomohou v čase pandemie

Současná krize nahrává inovativním myšlenkám a mnoho podnikatelů ze startupové scény má skvělé nápady, jak na novou realitu během pandemie i po ní reagovat. Proto se ČSOB rozhodla podpořit čtyři projekty ve speciálním „koronavirovém“ kole svého programu Start it @ČSOB.

26.08.2019 | 6 min

2. díl: Startupy napravují, co nezvládají velké firmy

Zuzana Paulovics v ČSOB vede program, který pomáhá začínajícím inovativním firmám. Říká, že většina zakladatelů českých startupů přichází z korporátního prostředí.

Zuzana Paulovics

22.02.2019 | 3 min

1. díl: Akcelerace pro startupy

Začínající podnikatelé mívají dobré nápady, ale často nemají jasnou strategii, na čem budou vydělávat a také jim scházejí peníze na to, aby si zaplatili právníky nebo vyhodnotili situaci na trhu. Jejich podnikání pak stagnuje. ČSOB se jim rozhodla v rámci programu Start It @ČSOB pomoci. Jakým způsobem, prozrazuje Zuzana Paulovics.