20. díl: Adéla Koudelková z Visys: Strojové vidění dává výrobním firmám konkurenční výhodu

Adéla Koudelková je spoluzakladatelkou a CEO úspěšného technologického startupu Visys, který výrobním firmám poskytuje automatizovanou kontrolu kvality pomocí kamerového systému a unikátního software s využitím umělé inteligence.

V našem rozhovoru jsme se ptali, jak Visys pomáhá firmám zefektivňovat výrobu, jak jsou na tom české firmy s automatizací a také, jak se v České republice daří startupům obecně. 

Váš software pomáhá klientům zrychlovat a zefektivňovat výrobu pomocí strojového vidění a umělé inteligence. Jak?

Zaměřujeme se na oblast kontroly kvality. I v dnešní době je tato činnost ve většině firem prováděna manuálně. Je to stereotypní práce náročná na pozornost a pečlivost. Firmy navíc stále bojují s nedostatkem pracovníků. My dokážeme tuto část práce nahradit kamerovým systémem a námi vyvinutým softwarem, který změří parametry výrobku a rozpozná vady. Pracovníky pak firma může využít ke kvalifikovanější práci, kterou naopak neumí dělat stroje. 

V jakých odvětvích najde váš software využití a s čím konkrétně pomůže?

Pomáháme zejména výrobcům v automotive, mezi uživatele našeho softwaru patří ale i potravinářské firmy. Uplatnění najde i v průmyslové výrobě nebo farmaceutickém průmyslu.

Neodhalení vadných výrobků nejenže kazí firmám rating u jejich vlastních odběratelů, ale dochází k finančním ztrátám. Průměrná ztráta našich zákazníků je 1,5 milionu korun na jeden druh výrobku za měsíc způsobená neodhalením tzv. zmetků. Pokud vadu neodhalí a součástku namontují do další části, ta se pak může celá vyhodit. Ztráta se multiplikuje, čím dál se vadný kus v řetězci dostane.

V potravinářství hlídáme kompletnost balení na výrobních linkách, aby se do obchodů nedostalo balení s chybějícím výrobkem. V desítkách tisíc kusů balení ve výrobě si člověk ani nemusí všimnout, že některé kusy chybí. Po nasazení našeho softwaru se detekce chyb zvýšila o 97 %.  

Co vás inspirovalo a motivovalo pro vývoj tohoto softwaru?

Chceme přispět k modernizaci výroby a pomáhat firmám v jejich rozvoji a úspoře nákladů. Náš tým se ve výrobním prostředí pohybuje dohromady přes 20 let.

Strojové vidění není novinkou, v průmyslu ale začíná nabývat na významu a dává našim zákazníkům konkurenční výhodu. Sami přišli s otázkou, zda bychom tuto technologii dokázali dodat. Po třech pilotních projektech jsme se rozhodli tomu věnovat naplno.

Jsou v České republice lidé nakloněni automatizaci a robotizaci ve výrobě? Jaký je vztah Čechů k novým technologiím? 

Co se týká výroby, Česká republika je obecně v automatizaci pozadu za západním světem. V EU jsme až na 13. místě, před námi je Slovensko, a mimo EU dokonce už i Čína.

Přes všechna svá negativa hrála a hraje pozitivní roli pandemie. Nezaměstnanost se navzdory prvotním očekáváním nezvýšila, volní pracovníci stále nejsou. Zároveň je vyvíjen tlak na rychlost, efektivitu a snižování nákladů a firmy musí hledat alternativy. Mezi ty nejvýznamnější patří právě automatizace a robotizace.

Češi sami také skokově posunuli svůj vztah k novým technologiím, všichni jsme ze dne na den přešli do online světa a museli se s nimi takzvaně poprat.

U vývoje nových technologií je potřeba klást velký důraz na uživatelskou přívětivost a dobrou uživatelskou zkušenost. Že je něco zautomatizované neznamená, že to budou chtít lidé používat. Musí to pro ně být jednoduše použitelné a přinášet hodnotu, třeba úsporu času nebo zjednodušení opakujících se úkonů, či propojení více systému v jeden. Jinak si ji neosvojí a dodavatel takového zlepšováku zůstane v propadlišti technologických dějin. My proto vyvíjíme naše řešení společně s klienty. Chceme, aby se stala samozřejmou součástí jejich pracovního procesu.

Jak se podle vás v ČR daří startupům? Poskytují zdejší podpůrné organizace a programy užitečné služby?

Statistiky ukazují, že počet startupů v ČR roste, čím dál víc se objevují významně úspěšné firmy, nemusím jmenovat Rohlík, ale třeba ShipMonk, Productboard, Kiwi, Resistant.ai, Happenee a mnoho dalších. Pořád ale prvních pět let přežije jen 1 z 10 startupů, takže jakákoliv dobrá rada do začátku se cení. Startupista začíná nápadem a oblastí, které musí pokrýt, než má stabilní firmu, je hodně. To je rozdíl, když budujete tradiční podnikání nebo otevíráte novou pobočku podle manuálu. Všechno si musíte vybudovat od nuly.

Pomoct můžou akcelerátory. Koncepty a forma se u jednotlivých liší. V DEX innovation center nám během několika konzultací pomohli připravit a odprezentovat první one-pager. Start it @ČSOB nám byl uceleným komplexním průvodcem, během pěti měsíců jsme dostali možnost zkonzultovat a rychle rozvíjet jednotlivé oblasti našeho businessu, od finančního plánování, přes marketing, pricing, go-to-market strategie. Každou oblast pokrýval mentor a konzultant z dané oblasti. Žádné teoretické přednášky, ale konkrétní konzultace na náš business case. Na Start it jsem dostala skvělé reference od jednoho z předchozích účastníků a můžu potvrdit, že přihlásit se bylo jednoznačně skvělé rozhodnutí. S týmem Start it zůstaneme určitě dál v kontaktu.

Kariérně jsem prošla různé obory a typy firem, od korporátu přes rodinné, ale startupová scéna mě překvapila. Nikde jinde jsem nezažila tak sounáležitou komunitu, která je ochotná sdílet své know-how a best practice. Můžete se zeptat ve skupině founderů na cokoliv a dostanete ochotně rady od zkušených CEO a mentorů. Z běžného komerčního světa nic takového neznám. Ptáte se lidí, kteří sami prošli budováním startupu a vy nemusíte dělat tytéž chyby, anebo vymýšlet už vymyšlené. Inspirujete se, vezmete si z toho, co potřebujete. Stejně tak se já snažím předávat své zkušenosti dál. V tom mě inspirovaly právě i akcelerátory, kde jsme dostali podporu bezúplatně.

Tip Vyřešte požadavky ESG reportingu a zjistěte uhlíkovou stopu své firmy nebo produktu jednoduše v rámci jedné platformy. Klienti ČSOB mají navíc výpočet uhlíkové stopy Scope 1 a 2 u Green0metru zdarma.

Zpět