Makromixér

09.11.2023 | 1 min

29. díl: Podcast MakroMixér s Petrem Furchem, ředitelem a spolumajitelem firmy Furch Guitars

Přinášíme vám 29. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Petrem Furchem, ředitelem a spolumajitelem firmy Furch Guitars, výrobcem špičkových akustických kytar. Například o tom, nakolik těžké je prorazit v USA a proč se nevyplácí vyrábět levné zboží. Jak se ke kytarám Furch dostala Suzanne Vega nebo David Koller. Nebo jak se ze socialistické garážové firmy dostat v oboru až na vrchol.

24.10.2023 | 1 min

28. díl: Podcast MakroMixér s Janem Procházkou, členem bankovní rady České národní banky

Přinášíme vám 28. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Janem Procházkou, členem bankovní rady České národní banky. Kdy začne a jak rychle bude ČNB postupovat ve snižování sazeb? Kde vidí jejich novou rovnováhu pro českou ekonomiku a jaký očekává další vývoj inflace? Patří více zlata do portfolia ČNB?

09.10.2023 | 1 min

27. díl: Podcast MakroMixér s Petrem Koblicem, generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha

Přinášíme vám 27. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Petrem Koblicem, generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha, členem představenstva vídeňské burzy a prezidentem evropské federace burz FESE. Například o tom, jak by mělo vypadat správně složené portfolio a jak vypadá jeho osobní, proč není idea zestátněného ČEZ vůbec dobrý nápad, jak v Česku motivovat nové investory a zda by pomohly zaměstnanecké akcie.

29.06.2023 | 1 min

26. díl: Podcast MakroMixér s Jakubem Steinerem, profesorem na Univerzitě v Curychu a na ekonomickém institutu CERGE-EI

Přinášíme vám 26. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Jakubem Steinerem, jedním z nejúspěšnějších českých ekonomů, profesorem na Univerzitě v Curychu a na ekonomickém institutu CERGE-EI. O tom, co nám říká o světě kolem nás teorie her, proč se ve skutečnosti často rozhodujeme iracionálně a proč teorie nerůstu v podstatě chce, abychom se všichni měli „stejně blbě“.

05.06.2023 | 1 min

25. díl: Podcast MakroMixér s Mojmírem Hamplem, předsedou Národní rozpočtové rady a bývalým viceguvernérem ČNB

Přinášíme vám 25. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana. Tentokrát s Mojmírem Hamplem, předsedou Národní rozpočtové rady a bývalým viceguvernérem ČNB např. o tom, jestli jsou Češi černí pasažéři ekonomického systému, proč nám tak málo vadí dvouciferná inflace a kdo za ni může nebo o tom, jak naložit s balíčkem ekonomických opatření.

03.05.2023 | 1 min

24. díl: Podcast MakroMixér s Jiřím Hanusem, zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Acond

Přinášíme vám 24. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana. Tentokrát s Jiřím Hanusem, zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Acond, předního tuzemského výrobce tepelných čerpadel. Např. o tom, že zájem o tepelná čerpadla roste, asijská konkurence zatím té evropské a české nestačí. Proč to tak je a jak to bude dál? A jak se dělá byznys ve městě s nejstarším věkovým průměrem v Česku?

30.03.2023 | 1 min

23. díl: Podcast MakroMixér s Leopoldem Barešem, zakladatelem a majitelem stavební firmy Sipral

Přinášíme vám 23. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana. Tentokrát s Leopoldem Barešem, zakladatelem a majitelem stavební firmy Sipral, specialisty na hliníkové a skleněné fasády. Luxusní dům pro Louise Vuittona, spalovna odpadů s celoroční sjezdovkou na střeše, nebo montáž skel ve 190 metrech nad zemí. Rozhovor o tom, jak česká firma prorazila ve světě a o tom, že ji dobře znáte, i když si možná myslíte, že ne.

20.02.2023 | 1 min

22. díl: Podcast MakroMixér s Janem Fraitem, viceguvernérem České národní banky

Přinášíme vám 22. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana. Tentokrát s Janem Fraitem, viceguvernérem České národní banky. Kam se vydá česká inflace, kdy a jak se změní úrokové sazby a není už síla koruny nebezpečná pro český export?

06.02.2023 | 1 min

21. díl: Podcast MakroMixér s Martinem Sedláčkem, zemědělským ekonomem, publicistou a vydavatelem odborné literatury

Přinášíme vám 21. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana. Tentokrát s Martinem Sedláčkem, zemědělským ekonomem, publicistou a vydavatelem odborné literatury o tom, co dělají zemědělci v zimě, proč se nezlobit na pěstitele řepky a jak fungují v českém zemědělství dotace. A nevyhneme se ani Agrofertu…

21.12.2022 | 1 min

20. díl: Podcast MakroMixér s Martinem Pacovským, předsedou představenstva Pražské plynárenské

Přinášíme vám 20. díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana. Tentokrát si povídali s Martinem Pacovským, předsedou představenstva Pražské plynárenské a také spolumajitelem skupiny Městské pivovary. Např. o tom, jak vzniká cena plynu a proč je teď tak drahý. A může za to i něco jiného, než Putin a jeho válka? A nezdraží nám kvůli tomu třeba i pivo?

22.11.2022 | 1 min

19. díl: Podcast MakroMixér s Pavlem Řežábkem, hlavním ekonomem společnosti ČEZ

Přinášíme vám další díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Pavlem Řežábkem, hlavním ekonomem společnosti ČEZ. Proč ČEZ zvyšuje své ceny, když se může pochlubit raketovým nárůstem svých zisků? Jak se změní česká energetika v následujících deseti letech a máme se na to těšit, nebo se bát?

31.10.2022 | 1 min

18. díl: Podcast MakroMixér s Marcelem Souralem, majitelem developerské společnosti Trigema

Přinášíme vám další díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Marcelem Souralem, majitelem developerské a investiční společnosti Trigema. Proč je v Česku tak málo nových bytů a proč také asi nikdy nezlevní? Vyplácí se developerovi spolupráce se známým umělcem Davidem Černým? A jaké jsou záměry s chystaným pražským „vrakodrapem“ – domem určeném hlavně pro co-living a levné nájemní bydlení v malých prostorách?

27.09.2022 | 1 min

17. díl: Podcast MakroMixér s Martinem Luxem, vědcem a odborníkem na bytovou politiku a ekonomiku bydlení

Přinášíme vám další díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Martinem Luxem, vědcem a odborníkem na bytovou politiku a ekonomiku bydlení. Kam se budou ubírat ceny bytů, měl by stát silně zdanit spekulativní nákupy nemovitostí a proč se vlastně u nás lidé proti málo dostupnému bydlení ještě nebouří?

03.05.2022 | 1 min

15. díl: Patnáctý díl podcastu Makromixér s Janem Pavlem, členem Národní rozpočtové rady

Je tu nový díl podcastu Makromixér – tentokrát s Janem Pavlem, členem Národní rozpočtové rady a profesorem Vysoké školy ekonomické v Praze. O inflaci, daních i aktuální situaci na Ukrajině. Zvýšit vybrané daně, omezit plýtvání státu a pomoc uprchlíkům brát jako investici – to jsou některá z řady zajímavých doporučení Jana Pavla.

21.12.2021 | 1 min

11. díl: Jedenáctý díl podcastu MakroMixér s Josefem Šachtou, spolumajitelem technologického start-upu Sharry

Český start-up Sharry prorazil do nejvyšších pater newyorského byznysu. A to doslova. Jak funguje software v chytrých budovách, jak složité je uspět (nejen) na americkém trhu nebo co se stane, když v newyorském mrakodrapu vypnou proud? O tom je další díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana se spolumajitelem technologického start-upu Sharry Josefem Šachtou.

28.09.2021 | 1 min

8. díl: Osmý díl podcastu Makromixér se sociologem Danem Prokopem

Přinášíme vám osmý díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát se sociologem Danem Prokopem, majitelem firmy PAQ Research a členem NERV o tom, co je aktuálně v naší ekonomice špatně a proč, jak by měla v Česku vypadat cena práce, zdanění či pomoc lidem v nouzi. Poslouchejte MakroMixér: O penězích, byznyse, ekonomice a trzích. S nadhledem a chytrými hosty.

28.07.2021 | 1 min

6. díl: Šestý díl podcastu Makromixér s Jakubem Ditrichem, majitelem ekolo.cz

Přinášíme vám šestý díl ekonomického podcastu MakroMixér Jana Bureše a Roberta Brešťana. Tentokrát s Jakubem Ditrichem, majitelem ekolo.cz, o rostoucí popularitě elektrokol, problémech ve výrobě, rájích pro cyklisty a proč si zakázal slovo ekologie.

25.05.2021 | 1 min

5. díl: Pátý díl podcastu Makromixér s Martinou Vítkovou, spolumajitelkou holdingu NWT

Přinášíme vám 5. díl ekonomického podcastu MakroMixér s Janem Burešem a Robertem Brešťanem. Nejen Baťa je ze Zlína. Rodinný podnik Martiny Vítkové má obrat dvě miliardy: staví domy, elektroauta i obří skleníky. "Ceny bytů porostou, sehnat schopné lidi je dnes problém, stejně jako stavět a neprodělat," říká Martina Vítková, spolumajitelka holdingu NWT v novém díle našeho podcastu.

27.04.2021 | 1 min

4. díl: Čtvrtý díl podcastu Makromixér: O autoprůmyslu s Martinem Jahnem

Přinášíme vám 4. díl ekonomického podcastu MakroMixér s Janem Burešem a Robertem Brešťanem. Tentokrát s exkluzivním hostem Martinem Jahnem, bývalým manažerem Volkswagenu, vicepremiérem ČR pro ekonomiku, členem představenstva ŠKODA AUTO a.s., o novém byznysu automobilek, elektromobilech, konkurenci Tesly i Applu a vyhlídkách české ekonomiky. Více v našem podcastu.

14.04.2021 | 1 min

3. díl: Třetí díl podcastu Makromixér: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou

Přinášíme vám třetí díl podcastu Makromixér Jana Bureše a Roberta Břešťana, tentokrát s generálním ředitelem a majitelem holdingu KOH-I-NOOR, panem Vlastislavem Břízou. Po krátkém ekonomickém updatu ze světa finančních trhů se změříme například na to, jak koupil KOH-I-NOOR od Petra Kellnera a jak na něj vzpomíná, jak vidí budoucnost elektromobility, či jakou ekologickou stopu představuje 1 tužka. Více v našem podcastu.