Jak na založení provozovny krok za krokem

Chcete si otevřít kamenný obchod, kosmetický salon nebo třeba kancelář? V tom případě se neobejdete bez provozovny. Zjistěte, kdy ji musíte založit, jaké jsou druhy provozoven i jak provozovnu označit, aby splňovala všechny náležitosti.

Female,Small,Business,Owner,Pushing,Back,Security,Grill,And,Opening
Obsah

Co je to provozovna?

Pojem provozovna je zakotvený v živnostenském zákoně, který provozovnu popisuje jako prostor, ve kterém podnikatel vykonává svou živnost. Typicky se jedná například o obchod, dílnu, masážní studio, kosmetický salon, kancelář, bar, opravnu nebo restauraci. Za provozovnu se však považuje také prodejní stánek, mobilní provozovna, automat nebo obdobné zařízení, které slouží k prodeji zboží nebo poskytování služeb.

TIP: Zajímá vás, jak se liší provozovna od sídla podnikání a místa podnikání? Přečtěte si tento článek.

Jaké existují druhy provozoven?

Provozovny se dělí do tří kategorií, které se liší svou povahou a způsobem provozování:

  • Stálá provozovna: Jedná se o pevně umístěný prostor, kde podnikatel dlouhodobě vykonává svou činnost. Jednat se může například o obchod, restauraci, kancelář nebo dílnu.
  • Mobilní provozovna: Mobilní provozovna je přemístitelná a není umístěna na jednom místě po dobu delší než tři měsíce. Příkladem může být stánek na trzích, food truck nebo pojízdná prodejna.
  • Automat: Provozovnou jsou i automaty, například automat na nápoje a občerstvení nebo automat na květiny.

Kdo má povinnost založit provozovnu?

Povinnost založit provozovnu se vztahuje na podnikatele, kteří provozují živnost na konkrétním místě, kde dochází k výrobě, poskytování služeb nebo prodeji zboží, a také na podnikatele, kteří přijímají zákazníky v prostorách, kde vykonávají svou činnost. V těchto případech vzniká podnikatelům povinnost ohlásit provozovnu živnostenskému úřadu a splnit zákonné požadavky na její označení a provoz.

Provozovna naopak není nutná v případě, že podnikatel vykonává činnost u klientů (např. kominík, elektrikář, zedník), pracuje z domova bez kontaktu se zákazníky (např. programátor, grafik, překladatel) nebo provozuje e-shop bez výdejního místa. Pokud si stále nejste jisti, jestli provozovnu ke svému podnikání potřebujete, doporučujeme se zeptat na živnostenském úřadě.

Tip Účty pro právnické osoby a živnostníky od ČSOB jsou bez poplatků za vedení a bez jakýchkoliv podmínek, a to včetně bezkontaktních platebních karet zdarma. Založte si firemní a podnikatelský účet online během pár minut.

Jak založit provozovnu?

Máte i vy povinnost mít provozovnu? Její založení je poměrně jednoduché.

Zajištění právního důvodu pro užívání prostor

Nejdříve je potřeba, abyste měli právní důvod k užívání prostor, kde bude provozovna umístěna. V případě, že jste vlastníkem prostor, můžete to doložit výpisem z katastru nemovitostí. Pokud máte prostory v nájmu, dokládá se nájemní smlouva. Právní důvod užívání provozovny můžete doložit i souhlasem vlastníka s umístěním provozovny.

Ohlášení provozovny na živnostenském úřadě

Nejpozději tři dny před zahájením činnosti v provozovně ji ohlaste na živnostenském úřadě. K ohlášení budete potřebovat výše zmíněný doklad o právním důvodu užívání prostor a vyplněný Jednotný registrační formulář (JRF). Do tohoto formuláře vyplníte jméno a příjmení nebo název firmy, IČ, sídlo podnikání, adresu provozovny, předmět podnikání v provozovně a datum zahájení provozování živnosti v provozovně. Po ohlášení bude provozovna zapsaná v živnostenském rejstříku.

Ohlášení můžete provést osobně na živnostenském úřadě v místě vašeho podnikání i online. Jak? Navštivte stránku Jednotný registrační formulář a přihlaste se na ní pomocí Identity občana (např. eObčanka, bankovní identita nebo NIA ID). Následně vyplňte formulář, přiložte dokumenty prokazující právní důvod užívání prostor a formulář odešlete elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo s elektronickým podpisem.

Jak označit provozovnu?

Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena a označení musí obsahovat jméno a příjmení podnikatele nebo název firmy a identifikační číslo (IČ). Pokud je provozovna určena pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být navíc uvedeno jméno a příjmení osoby odpovědné za činnost provozovny a provozní doba. Označení provozovny rozhodně nepodceňte, při nesprávném označení totiž hrozí pokuta až do jednoho milionu korun.

Jaké další legislativní požadavky musí provozovna splňovat?

Každá provozovna musí být způsobilá k provozu podle stavebního zákona, musí splňovat požadavky požární ochrany a musíte také zajistit správnou likvidaci odpadu vznikajícího v provozovně.

V závislosti na druhu činnosti může být nutné splnit i další požadavky. Například v případě kadeřnictví, kosmetických salonů nebo restaurací je nutné splňovat hygienické normy a nechat provozovnu schválit hygienickou stanicí.

Stručně
  • Provozovna je prostor, ve kterém podnikatel vykonává svou živnost. Provozovny se dělí na stálé provozovny, mobilní provozovny a automaty.
  • Povinnost založit provozovnu se vztahuje na podnikatele, kteří provozují živnost na konkrétním místě, kde dochází k výrobě, poskytování služeb nebo prodeji zboží, a také na podnikatele, kteří přijímají zákazníky v prostorách, kde vykonávají svou činnost.
  • Provozovna naopak není nutná v případě, že podnikatel vykonává činnost u klientů, pracuje z domova bez kontaktu se zákazníky nebo provozuje e-shop bez výdejního místa.
  • Pro založení provozovny je nejdříve potřeba, abyste měli právní důvod k užívání prostor, kde bude provozovna umístěna.
  • Poté ji nejpozději tři dny před zahájením činnosti v provozovně ohlaste na živnostenském úřadě. K ohlášení budete potřebovat doklad o právním důvodu užívání prostor a vyplněný Jednotný registrační formulář (JRF).
  • Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena a označení musí obsahovat jméno a příjmení podnikatele nebo název firmy a identifikační číslo (IČ).
  • Pokud je provozovna určena pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být navíc uvedeno jméno a příjmení osoby odpovědné za činnost provozovny a provozní doba.