Firmy drží zákaznická poptávka, samy pak inovují a investují do úspor

České podniky vlivem zdražování a konfliktu na Ukrajině zpomalují investiční aktivity a tlumí plány na rozšiřování činnosti. Pokud už firmy a podnikatelé investují, tak zejména do inovací a energetických úspor. Vyplývá to z výsledků ČSOB Indexu očekávání firem. Průzkum mezi 400 malými a středními firmami a živnostníky se uskutečnil na počátku května.

Hodnota ČSOB Indexu očekávání firem v Česku klesla od podzimu 2021 o devět bodů na -1,2 bodu. „Úspěšné zotavování firem z pandemie výrazně zasáhl prudký cenový růst a válka na Ukrajině. Fascinující je, jak se české firmy a podnikatelé zaměřují na inovace a paralelně šetří provozní náklady, například na spotřebu energie,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Index stahovaly níže hlavně investice, které chce téměř polovina respondentů omezovat, a naopak zvyšovat je plánuje jen 31 procent. Naproti tomu v případě poptávky klientů 44 procent firem předvídá její růst a pokles jen třetina. „Právě přetrvávající silná poptávka zákazníků po zboží a službách pomáhá firmám držet se stále nad vodou. Vzhledem k rostoucí inflaci lze ale v dalších měsících očekávat u poptávky její postupné slábnutí,“ předvídá Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Inovacemi se alespoň částečně zabývá neuvěřitelných 93 procent českých firem. Například 54 procent dotazovaných se chystá v příštích šesti měsících na zavádění energetických úspor a polovina pak na vývoj nových výrobků a služeb. 

Se současnou ekonomickou situací je spokojeno jen 36 procent firem v Česku, což je výsledek shodný s loňským podzimem. Pro další období zůstávají podnikatelé opatrní. Za hlavní rizika označilo 64 procent firem ekonomický vývoj a 60 procent mezinárodní situaci, zatímco pandemie ustoupila do pozadí. K nejvíce ohroženým odvětvím náleží zemědělství, zpracovatelský průmysl, doprava a skladování.

Na Slovensku Index očekávání firem stoupl o dalších devět bodů na 2,1 bodu. „Slovenský prieskum ukázal podobné výsledky. Celkový index vzrástol na kladnú úroveň ťahaný zlepšeným dopytom klientov a hodnoteniami plánovaného rozširovania podnikania. Zlepšenie je v tomto po-pandemickom období jasne vidieť: Firmy však poukazujú aj na riziká a celková situácia je tak napriek zlepšeniu stále krehká,“ hovorí Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB Slovensko.

Index očekávání firem ČSOB 

Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého lze od roku 2013 sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě sledování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus.


Zpět