Šest z deseti firem čeká Euro v Česku do roku 2035​

Třetina malých a středních firem a podnikatelů se domnívá, že euro budeme v České republice používat už do roku 2030. Dalších 28 procent očekává vstup Česka do eurozóny nejdéle do roku 2035. V součtu to představuje většinových 61 procent, vyplývá z průzkumu ČSOB Index očekávání firem mezi více než 400 respondenty.

Optimističtější jsou menší a středně velké firmy s obratem do 40 milionů korun, naproti tomu větší podniky se přiklánějí spíše až k roku 2035. „Přeji si to každý den, ať už euro tady je. Velkou část kupuji za eura a kvůli konverzi přicházím o fůru peněz,” říká majitel výrobce pečeného müsli Janova pec Jan Král.

Dalších přibližně 16 procent firem a podnikatelů očekává přijetí eura do roku 2040 a později. Naproti tomu 23 procent dotazovaných má za to, že euro v Česku nebude nikdy. „Já v tom velkou výhodu nevidím, ale my z hlediska eura jsme spíše importéři než exportéři, takže nejsem pro přijetí,” uvádí Libor Kráčalík, jednatel společnosti Hydraulics ze Zlínska.

Více než polovina firem a podnikatelů, a to 52 procent, přitom neočekává, že by jim přijetí eura nějak významně zjednodušilo život. „Já to nedokážu posoudit, ale pokud jsem měl možnost vidět, jak se podniká v Německu, v Rakousku a ve Švýcarsku, a pokud by se stejné podmínky nastavily u nás, tak by to asi mělo být jednodušší,“ míní řezbář a rytec Jiří Rücker.​

Česko se zavázalo přijmout společnou evropskou měnu ve smlouvě o přistoupení k EU. Pevný termín pro zavedení eura ale stanovený není. Diskuse kolem eura se v České republice zintenzívnila poté, co v novoročním projevu prezident Petr Pavel uvedl, že je načase euro přijmout. Při dotazování na přijetí eura v rámci Indexu očekávání firem na podzim 2021 byla ještě většina firem a podnikatelů, tehdy 67 procent, proti přijetí eura.

TipČSOB Online konfigurátorem podnikatelských financí získáte nabídku přímo pro své podnikání, ať už se jedná o financování vašeho podnikání, zhodnocení vkladů či zkrátka vše kolem financí. Žádost vyřídíte rychle a online. Od začátku jednáte přímo se zkušeným bankéřem pro firmy a podnikatele.

Zpět