Firmám se vrací optimismus, pomáhají poptávka a pokles cen energií 

Nálada českých firem a podnikatelů se vrací do období před příchodem pandemie covid-19. Optimismus podporují zejména sílící poptávka zákazníků a zmírnění rizik spojených s cenami energií a vývojem ekonomiky. Roste také zájem firem a živnostníků investovat a rozšiřovat podnikání, vyplývá z aktuálního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

Hodnota Indexu očekávání firem ve srovnání s posledním měřením loni na podzim vyskočila o 19,4 bodu na +3,7 bodu. Index se vrátil do kladného pole poprvé od druhého pololetí 2021. „Z výsledků je patrné, že firmy po předchozích letech spojených s uzavíráním provozů nebo energetickou krizí mají chuť opět normálně podnikat a rozvíjet se, aby zůstaly konkurenceschopné. Firmy přestály hlavní topnou sezónu a ceny energií konečně začínají postupně klesat, což se projevilo i na poklesu indexu rizika na 2,5leté minimum,“ říkáPavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.  

Růst poptávky ve druhém čtvrtletí očekává polovina respondentů průzkumu, tedy o 12 procentních bodů víc než minule. Zvýšení investic pro letošek předpokládá 44 procent firem a podnikatelů, což je nejvíce od podzimu 2019. „Výsledky jarního kola měření Indexu očekávání firem znovu potvrzují, že respondenti dokážou dobře číst a interpretovat dostupná makroekonomická data. Celkový index i jeho komponenty reflektují obrat ekonomiky příznivým směrem, zároveň však i jistou křehkost pozitivního vývoje, způsobenou setrvalou přítomností některých rizik,“ uvádí Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Optimismus roste i na Slovensku 

Slovenský Index očekávání firem od loňského podzimu vyrostl o 14 bodů na +4,4 bodu. „Slovenská ekonomika sa na prelome rokov úspešne vyhla recesii. Energetická kríza ustupuje, ceny energií klesajú a firmy opäť zvažujú investície. Inflácia začína ustupovať a tak je čas sa znova pozerať na budúcnosť o niečo optimistickejšie,“ shrnuje Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB Slovensko. 

Lídr financování a digitalizace 

ČSOB, lídr financování firem na českém trhu, potvrzuje zvýšenou aktivitu klientů. V roce 2022 objem úvěrů pro malé a střední podniky meziročně narostl o čtyři procenta. Loni se ČSOB stala první bankou, která umožnila otevření účtu firemním klientům výhradně online, což přispělo k získání ocenění „Nejlepší banka pro oblast malých a středních firem“ od magazínu Global Finance. Firemní klienti mají specializované internetové bankovnictví CEB a mobilní bankovnictví CEB Mobile. Součástí je i Virtuální pobočka, která zprostředkovává zabezpečenou komunikaci s bankou. Firemní klientele ČSOB slouží už rok síť specializovaných poboček se zkušenými bankéřkami a bankéři. 

Index rizik  

Index sledující rizika pro podnikání klesl na zatím nejnižší úroveň od roku 2021. Pro takřka tři pětiny firem a podnikatelů jsou teď hlavními riziky růst cen včetně energií a vývoj ekonomiky, ovšem ještě na podzim se stejných rizik obávalo téměř 70 procent dotazovaných. Bezmála polovina firem si pak stěžuje na nedostatek zaměstnanců. Nejvíce ohrožená se cítí odvětví zemědělství, zpracovatelského průmyslu nebo logistiky.  

Index očekávání firem  

Index očekávání firem je unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého lze od roku 2013 sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě sledování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování českých firem a podnikatelů se konalo letos v březnu a dubnu.  

Tip Vyřešte požadavky ESG reportingu a zjistěte uhlíkovou stopu své firmy nebo produktu jednoduše v rámci jedné platformy. Klienti ČSOB mají navíc výpočet uhlíkové stopy Scope 1 a 2 u Green0metru zdarma.

Zpět