Televizní a rozhlasový poplatek pro podnikatele přehledně: nejčastější otázky a odpovědi

Novela mediálního zákona od 1. května 2025 zvýšila poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, a navíc změnila podmínky pro placení a registraci. Co to znamená pro podnikatele v praxi?

Professional,Bearded,Copywriter,Listening,Favourite,Music,In,Headphones,And,Typing
Obsah

Kdo se musí nově registrovat k poplatkům za televizi a rozhlas?

Jednou z klíčových novinek je, že novela mediálního zákona změnila definici televizního a rozhlasového přijímače. Nově se za tyto přijímače považují všechna zařízení schopná přehrát televizní a rozhlasové vysílání.

Registrace k poplatkům je povinná pro všechny firmy a živnostníky, kteří vlastní nebo používají k podnikání takové zařízení déle než 1 měsíc, tedy kromě rádia a televize může jít o mobilní telefon, tablet či počítač s připojením k internetu. Na druhou stranu bude nově od poplatků osvobozena řada drobných podnikatelů a dalších subjektů.

Již platíte poplatky za rozhlas a televizi jako firma či živnostník? V tom případě samotnou registraci provádět nemusíte, ale musíte nahlásit počet svých zaměstnanců.

Domácnost a firmu či OSVČ je nutné registrovat zvlášť, a to i pokud podnikáte z domu. Za neplacení, neregistrování nebo uvedení nepravdivých údajů hrozí až desetitisícové pokuty. Pokuta vám rovněž hrozí za neoznámení zániku povinnosti platit rozhlasové a televizní poplatky.

Kdy a jak se registrovat k televizním a rozhlasovým poplatkům?

Nahlásit počet zaměstnanců nebo se registrovat musíte zvlášť u České televize i Českého rozhlasu, a to do konce června 2025. Na základě registrace vám bude vyměřena nová výše poplatků. Pokud jste to zatím nestihli, nezoufejte – firmy a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci se mohou bez sankcí registrovat i po 30. červnu 2025.  

Pokud vám povinnost registrovat se vznikne až po tomto datu, lhůta pro registraci je 15 dní. Stejná lhůta platí pro hlášení změn. K televiznímu poplatku se můžete přihlásit online, případně můžete vyplněný formulář zaslat e-mailem, datovou schránkou nebo poštou.

K platbě rozhlasového poplatku se můžete rovněž přihlásit buď online, anebo prostřednictvím evidenčního formuláře, který zašlete e-mailem, datovou schránkou nebo poštou.

Tip Jste OSVČ, podnikatel, firma, příspěvková organizace či úřad s obratem v bezhotovostních transakcích do 50 tis Kč? Požádejte o platební terminál nebo platební bránu na půl roku zdarma a přijímejte platby kartou. Stačí, když jste posledních 12 měsíců neakceptovali platby kartou a splňujete všeobecné podmínky pro využívání služby akceptace plateb kartou.

Jaká je výše poplatků za rozhlas a televizi v roce 2025?

Televizní poplatek se zvýšil ze 135 na 150 korun měsíčně za domácnost, rozhlasový poplatek ze 45 na 55 korun. Částka se platí za domácnost bez ohledu na počet zařízení či počet členů domácnosti. U firem a živnostníků nově závisí výše poplatku pouze na počtu zaměstnanců; na počet přijímačů se ohled nebere.

Za zaměstnance se pro tyto účely nepovažují zaměstnanci pracující na DPP a DPČ ani rodiče na mateřské či rodičovské, agenturní zaměstnanci apod. U zaměstnanců na zkrácený úvazek se tyto úvazky přepočítají na plné, tj. například dva zaměstnanci na poloviční úvazek jsou považováni za jednoho zaměstnance na plný úvazek.

Například pro firmy s 25-49 zaměstnanci je poplatek 5násobek základní sazby (tj. sazby pro domácnosti), pro firmy s více než 500 zaměstnanci 100násobek. Nulový poplatek platí pro firmy a živnostníky s méně než 25 zaměstnanci, nicméně i tyto subjekty se k poplatku musí registrovat.  

Od poplatků jsou kromě firem a živnostníků s méně než 25 zaměstnanci nově osvobozeny například školy, registrované spolky nebo organizace, které zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením. Pokud spadáte do některé ze skupin osvobozených subjektů, musíte tuto skutečnost rozhlasu a televizi oznámit a od placení poplatků se odhlásit.

Naopak poplatky musí platit všechny firmy, které pronajímají dopravní prostředky s televizními nebo rozhlasovými přijímači. Ty musí totiž platit poplatky nejen podle počtu zaměstnanců, ale navíc i za každé vozidlo.

Stručně

Kdo se musí nově registrovat k poplatkům za rozhlas a televizi?
Každý podnikatel (firma i OSVČ), který používá alespoň jedno zařízení schopné přehrát televizní nebo rozhlasové vysílání déle než měsíc – tedy nejen televizi nebo rádio, ale i telefon, tablet či počítač s internetem.

Musím se registrovat, i když už poplatky jako podnikatel platím?
Pokud již poplatky platíte, nově se neregistrujete. Musíte však České televizi i Českému rozhlasu oznámit počet svých zaměstnanců.

Musím platit poplatky za rozhlas a televizi, když podnikám z domova?
Domácnost a podnikání se posuzují zvlášť. Musíte tedy být registrováni dvakrát – jako domácnost a jako firma či OSVČ.

Kdo je nově od poplatků osvobozen?
Firmy a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci, dále například školy, registrované spolky a organizace zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením. Osvobození je třeba nahlásit.

Kdy a jak se registruji?
Zvlášť u České televize a zvlášť u Českého rozhlasu. Standardní lhůta je do 30. června 2025. Malé firmy a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci se ale mohou registrovat bez sankcí i později. Pokud vám povinnost vznikne nově, musíte se registrovat do 15 dnů.

Od čeho se odvíjí výše poplatků pro firmy a OSVČ?
Od počtu zaměstnanců, nikoliv počtu zařízení. Firmy, které pronajímají dopravní prostředky s TV či rádiem, platí i za každé takové vozidlo.