13. díl: Okamžité odchozí i příchozí platby přinášejí výhody hlavně firmám

Všechno okolo se zrychluje a výjimkou nejsou ani bankovní transakce. Možná už jste slyšeli o možnosti okamžitých převodů mezi účty, a to nejen v rámci jedné banky, ale i mezi různými bankami. Platby v řádu vteřin podporuje hned několik českých bank – jak odchozí, vámi zadávané, tak příchozí, když někdo platí vám.

Co to je okamžitá platba?

Okamžitá platba je jednorázová platba zadaná elektronicky – online nebo v mobilním bankovnictví. Od klasické úhrady se liší pouze tím, že do zúčtování odchází ihned. Neprodleně také obdržíte informaci, že banka příjemce platbu přijala, tedy že příjemce má zasílané peníze k dispozici, nebo že byla zamítnuta (například pokud číslo účtu neexistuje).

Okamžité platby lze zasílat pouze do bank, které jsou zapojeny v tomto schématu u České národní banky. Kompletní seznam je k dispozici na stránkách ČNB, ale navede vás i vaše elektronické bankovnictví – volba pro okamžitou platbu se zpřístupní v závislosti na vašem zadání banky příjemce a dalších parametrech platby.

A jaké platby lze provést okamžitě? Maximální výše okamžité platby je v současnosti 2 500 000 Kč. Převádět lze pouze částky v českých korunách, převod není možné spojit s měnovou konverzí ani na straně plátce, ani na straně příjemce.

Jaké výhody přinášejí okamžité platby firemním klientům?

  • Službu okamžitých plateb máte dostupnou nepřetržitě, každý den v roce, včetně víkendů a svátků.
  • Okamžitou platbu zadáte jednoduše přes internetové nebo mobilní bankovnictví (například ČSOB CEB nebo CEB Mobile). Aplikace vás sama navede, komu (do jaké banky) lze tuto platbu zadat.
  • U vybraných účtů od ČSOB nehradíte žádné zvláštní příplatky za zpracování.
  • Jako firemní klienti ČSOB můžete použít i import plateb z vašeho účetního softwaru, a to nově včetně příznaku okamžité platby ve vybraných formátech. Můžete využít i Business Connector pro automatický přenos dávek pro zpracování v bance. Protože proces zaúčtování okamžité platby se liší od jiných plateb, lze platby autorizovat pouze jednotlivě.
  • Z výhod okamžitých plateb těží každý – odesílatel platby se ihned dozví, že byla připsána, příjemce pak může ihned konat, například vydat nebo poslat zboží či službu.
Tip Potřebujete finanční prostředky pro rozvoj svého podnikání nebo zajištění provozních nákladů? S úvěry ČSOB nejste na podnikání sami. Půjčte si až 10 mil. Kč se zvýhodněnou sazbou od 6,9 % p. a.

Zpět