Zaměstnáváte v létě brigádníky? Podívejte se na rozdíly mezi DPP a DPČ

Podle šetření Hospodářské komory práci na dohody v roce 2023 poskytovalo 93 % zaměstnavatelů. Plánujete nabírat letní brigádníky i vy? Připravili jsme pro vás přehledné shrnutí rozdílů mezi DPČ a DPP a výhod obou variant.

Young,Female,Farmer,Posing,While,Harvesting,In,Field
Obsah

Jaký je rozdíl mezi DPČ a DPP?

Začněme představením rozdílů mezi dohodou o pracovní činnosti (DPČ) a dohodou o provedení práce (DPP). Tyto pracovněprávní vztahy se v první řadě liší rozsahem práce. V případě DPP se jedná o maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele a u DPČ o maximálně 20 hodin týdně (polovina stanovené týdenní pracovní doby) během období, na které byla dohoda uzavřena.  

Rozdíl spočívá i v limitu pro odvody. U DPP se odvádí sociální a zdravotní pojištění v případě, že odměna přesáhne 11 500 Kč měsíčně (do 31. 12. 2024 se jednalo o částku vyšší než 10 000 Kč). Při výdělku do 11 500 Kč měsíčně se tedy sociální a zdravotní pojištění neodvádí, což snižuje náklady zaměstnavatele. V případě DPČ se odvádí sociální a zdravotní pojištění při překročení 4 500 Kč měsíčně (do 31. 12. 2024 to bylo 4 000 Kč). Pokud tedy měsíční odměna přesáhne stanovený limit, je zaměstnavatel povinen zaměstnance přihlásit k pojištění a odvádět příslušné pojistné.

Kdy se zaměstnavatelům vyplatí DPP?

DPP je výhodná pro krátkodobé a jednorázové brigády, kde odměna brigádníka nepřesáhne 11 500 Kč měsíčně. V tomto případě vám nevznikne povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění, což snižuje vaše náklady.

A kdy je výhodnější DPČ?

Pokud potřebujete brigádníka na delší období s pravidelným rozvrhem práce, bude pro vás vhodnější DPČ. Na rozdíl od DPP, která je omezena na 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, DPČ umožňuje zaměstnání s průměrnou týdenní pracovní dobou až 20 hodin, což poskytuje větší flexibilitu pro plánování směn.

Nově mohou během letních prázdnin brigádničit i mladiství

Důležitou informací pro zaměstnavatele v souvislosti s DPČ a DPP je, že od 1. června 2025 mohou pracovat na brigádách mladiství už od 14 let, i když dosud neukončili povinnou školní docházku. Práce mladistvých je ale omezená na období hlavních letních prázdnin, konkrétně od 24. června do 31. srpna. Mladiství mohou vykonávat jen lehké práce, které neohrožují jejich bezpečnost, zdraví ani morální vývoj (např. pomocné práce v administrativě a pohostinství nebo úklidové práce apod.).

Pracovní doba mladistvých od 14 let je omezena na maximálně 7 hodin denně a 35 hodin týdně. Pokud vezmete na brigádu mladistvé, máte povinnost zajistit, aby měli po 4,5 hodinách práce přestávku v délce nejméně 30 minut. Zajistit musíte také nepřetržitý odpočinek mezi směnami v délce alespoň 14 hodin a minimálně 48 hodin nepřetržitého volna týdně. Noční práce a přesčasy jsou pro mladistvé zakázány.

Pro uzavření pracovního poměru s mladistvým od 14 let je nutný písemný souhlas zákonného zástupce, tedy rodičů nebo pěstounů. Před nástupem do zaměstnání musí mladistvý absolvovat vstupní lékařskou prohlídku u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb.

Tip Účty pro právnické osoby a živnostníky od ČSOB jsou bez poplatků za vedení a bez jakýchkoliv podmínek, a to včetně bezkontaktních platebních karet zdarma. Založte si firemní a podnikatelský účet online během pár minut.

Mají brigádníci pracující na dohodu nárok na dovolenou?

Od roku 2024 mají zaměstnanci pracující jak na DPČ, tak na DPP nárok na dovolenou za obdobných podmínek jako zaměstnanci pracující na HPP. Aby dohodářům nárok na dovolenou vznikl, musí splnit dvě podmínky. První z nich je nepřetržité trvání dohody alespoň 4 týdny (28 kalendářních dnů) a druhou odpracovaných minimálně 80 hodin během tohoto období. Pro účely výpočtu dovolené u DPČ a DPP se používá fiktivní pracovní doba 20 hodin.

Počet hodin dovolené, na který má dohodář nárok, se odvíjí jak od počtu hodin, které odpracuje, tak i od výměry dovolené, kterou nabízíte zaměstnancům na HPP.

Pokud by u vás brigádník na DPP odpracoval 300 hodin a vy jste svým zaměstnancům poskytovali 4 týdny dovolené, byl by výpočet následující: 300 hodin se vydělí 20 (fiktivní týdenní pracovní doba), čímž získáte 15 odpracovaných týdnů. Těchto 15 týdnů se vydělí 52 (počtem týdnů v roce) a vynásobí 4 (výměra dovolené v týdnech). Výsledek se opět vynásobí 20 (fiktivní pracovní doba) a získáte tak 23,08 hodin. Výsledek se zaokrouhluje nahoru a brigádník na DPP má tedy nárok na 24 hodin placené dovolené.

Další povinnosti zaměstnavatelů ve vztahu k brigádníkům

Dohodáři mají nárok na příplatky za práci ve ztíženém pracovním prostředí, v noci, o víkendech a ve svátky. Výše příplatků je stejná jako u zaměstnanců zaměstnaných na hlavní pracovní poměr.

Jako zaměstnavatel máte povinnost vést přesnou evidenci odpracovaných hodin dohodářů, která je nezbytná pro správný výpočet dovolené a příplatků. Vaší povinností je také předem rozvrhnout pracovní dobu a seznámit s ní brigádníky nejpozději 3 dny předem, pokud se s nimi nedohodnete jinak. S platností od 1. července 2024 máte také povinnost měsíčně hlásit České správě sociálního zabezpečení všechny zaměstnance na DPP, včetně výše jejich příjmu, i když nedosahují rozhodného příjmu pro odvody.

Stručně
  • DPP a DPČ se liší rozsahem práce. V případě DPP se jedná o maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele a u DPČ o maximálně 20 hodin týdně.
  • Rozdíl spočívá i v limitu pro odvody. U DPP se odvádí sociální a zdravotní pojištění v případě, že odměna přesáhne 11 500 Kč měsíčně, u DPČ 4 500 Kč měsíčně.
  • DPP je výhodná pro krátkodobé a jednorázové brigády. Pokud potřebujete brigádníka na delší období s pravidelným rozvrhem práce, bude pro vás vhodnější DPČ.
  • Od 1. června 2025 mohou pracovat na brigádách mladiství už od 14 let. Mladiství mohou vykonávat jen lehké práce v období hlavních letních prázdnin a se souhlasem zákonného zástupce.
  • Od roku 2024 mají zaměstnanci pracující jak na DPČ, tak na DPP nárok na dovolenou za obdobných podmínek jako zaměstnanci pracující na HPP.