Dohoda o provedení práce – vzor pro rok 2024

Dohodu o provedení práce využívá každý zaměstnavatel, který potřebuje příležitostnou výpomoc. Jde o administrativně nejjednodušší a nejlevnější pracovněprávní vztah, který vyhledávají zejména studenti, senioři, či rodiče na rodičovské dovolené. Platí u něj omezení maximálně 300 odpracovaných hodin za rok u každého zaměstnavatele. Nepřesáhne-li součet výdělků u jednoho zaměstnavatele 10,000 Kč, neodvádíte zdravotní ani sociální pojištění.

V závěru roku 2023 vstoupila v účinnost novela zákoníku práce, která se vztahuje významnou měrou i na DPP. Nově mají zaměstnavatelé povinnost písemně určit rozvrh pracovní doby a zaměstnance s ním seznámit nejpozději tři dny před začátkem směny nebo období, na které je práce rozvržená. Naopak zaměstnanci mají nárok na příplatky za práci o víkendech a svátcích, v noci a ve ztížených pracovních podmínkách. Rovněž budou mít nárok na dovolenou

Od července 2024 zaměstnance na DPP čekají další změny. Pokud u nich dojde k souběhu DPP u více zaměstnavatelů a jejich příjem bude činit alespoň 40 % průměrné mzdy (konkrétně jde o částku 17 500 Kč pro rok 2024), případně pokud odměna u jednoho zaměstnavatele dosáhne v roce 2024 alespoň částku 10 500 korun, bude příjem podléhat odvodu sociálního pojištění.

Nicméně i tento způsob zaměstnávání má jistá pravidla a vyžaduje písemnou formu. Víte, jaké náležitosti musí DPP obsahovat? Stáhněte si zdarma náš vzor dohody o provedení práce, který je platný pro rok 2024. Postačí vám pouze vyplnit základní údaje a můžete jej libovolně používat pro své podnikání.

Tento vzor dohody o provedení práce má obecný charakter. Pokud potřebujete vytvořit DPP na míru, doporučujeme využít služeb Dostupnyadvokat.cz.

Zdroj: Dostupnyadvokat.cz

 

Dohoda o provedení práce (DPP) - vzor pro rok 2024