23. díl: Jak zlepšit vztahy v týmu a efektivitu? Využijte potenciál osobnostních typů
Dobrý lídr musí být také trochu psychologem. Různé typy osobností mají odlišné povahy i způsoby komunikace a organizace práce. Jaké silné a slabé stránky mají osobnosti podle MBTI typologie?

MBTI test (Myers-Briggs Type Indicator)
Tato typologie je dnes v HR nejpoužívanější. Osobnosti rozlišuje na základě těchto kategorií:
- Získávání informací: smysly (S) vs. pomocí intuice (N)
- Organizace života: usuzováním (J) vs. vnímáním (P)
- Vztah k okolí: extroverti (E) vs. introverti (I)
- Rozhodování: myšlením (T) vs. pocity (F)
Typologie rozlišuje 4 základní osobnostní typy, z nichž každý má ještě další 4 podtypy.
Ochránci (SJ)
U těchto osobností dominuje smyslové vnímání (S) a usuzování (J). V práci jsou systematičtí, spolehliví a předvídatelní. Mají silný smysl pro zodpovědnost, nenadálé situace je ale stresují.
V pracovním kolektivu se skvěle uplatní na pozicích, kde je kladen důraz na pečlivost, organizovanost a kde se dodržují předem nastavené postupy, jako jsou například účetní, kontrolor nebo technik. Jelikož nejsou příliš flexibilní ani originální, není vhodné jim přidělovat úkoly, kde musí přicházet s vlastními řešeními.
Hráči (SP)
I u hráčů převažuje smyslové vnímání (S), avšak místo usuzování se snaží situace chápat. Na rozdíl od ochránců jsou méně předvídatelní, ale více přizpůsobiví. Rádi se učí nové věci a řeší problémy tady a teď, nedokážou však přemýšlet strategicky.
V práci potřebují volnost a uplatní se na pozicích, které nejsou svázány přílišnými pravidly. Jsou úspěšní v kreativních profesích, řemeslech, v obchodním oddělení či v krizovém řízení. Naopak monotónní práce je ubíjí.
Idealisté (NF)
Převažuje u nich intuice (N) a cítění (F). Jejich silnou stránkou je komunikace a jednání, jsou velmi empatičtí a diplomatičtí. Ctí hodnoty a ideály a pečují o mezilidské vztahy.
Jsou skvělými mentory a učiteli, uplatní se i v oddělení interní či externí komunikace nebo v HR. Neradi pracují izolovaně či na home office, na pracovišti potřebují harmonické vztahy.
Racionálové (NT)
Jejich dominantními rysy jsou intuice (N) a myšlení (T). Dokážou přemýšlet koncepčně a strategicky, jejich silnými stránkami jsou analytické schopnosti a vizionářství. Mají rádi intelektuální výzvy, vždy hledají jednoduchá a efektivní řešení. Jejich myšlení je však hodně abstraktní, své myšlenky nedokážou dobře aplikovat v praxi.
Racionálové jsou často na vedoucích a výzkumných pozicích, skvěle se však uplatní i jako analytici nebo při strategickém plánování. Jelikož jsou odtažití a méně empatičtí, nejsou týmoví hráči.
Jak tedy sestavit dobrý tým?
V první řadě je nutné si uvědomit, že každý osobnostní typ má své silné stránky, bez nichž se neobejdete. Zatímco strategické úkoly byste měli přenechat racionálům a idealistům, hráči a ochránci se postarají o to, že vytyčených cílů opravdu dosáhnete.
Vždy byste proto měli ocenit rovnocenný podíl všech. V praxi se často stává, že dominantní osobnosti získají veškerou pozornost a uznání za úspěchy firmy. Bez pečlivosti ochránců a přizpůsobivosti hráčů by však jejich vize zůstaly mnohdy nenaplněny.
Pokud bude váš tým zahrnovat všechny osobnostní typy, budou se při práci skvěle doplňovat. A právě to je klíčem k efektivitě i dobrým vztahům na pracovišti.
- MBTI typologie je dnes v HR nejpoužívanější. Osobnosti rozděluje na 4 základní typy, z nichž každý má ještě další 4 podtypy.
- Ochránci (SJ) jsou v práci systematičtí, spolehliví a předvídatelní. Mají silný smysl pro zodpovědnost, nenadálé situace je ale stresují.
- Hráči (SP) jsou méně předvídatelní, ale více přizpůsobiví. Rádi se učí nové věci a řeší problémy tady a teď, nedokážou však přemýšlet strategicky.
- Silnou stránkou idealistů (NF) je komunikace a jednání, jsou velmi empatičtí a diplomatičtí. Ctí hodnoty a ideály a pečují o mezilidské vztahy.
- Racionálové (NT) dokážou přemýšlet koncepčně a strategicky, jejich silnými stránkami jsou analytické schopnosti a vizionářství. Jelikož jsou odtažití a méně empatičtí, nejsou týmoví hráči.
- Každý osobnostní typ má své silné stránky, bez nichž se neobejdete. Vždy byste proto měli ocenit rovnocenný podíl všech.
- Pokud bude váš tým zahrnovat všechny osobnostní typy, budou se při práci skvěle doplňovat. A právě to je klíčem k efektivitě i dobrým vztahům na pracovišti.