Jak překonat prázdninový syndrom a znovu se dostat do pracovního tempa
Dovolená skončila, e-maily se hromadí, pracovní režim se rozjíždí a vy místo nového elánu cítíte únavu, nechuť nebo stres? Nejste sami. Takzvaný prázdninový syndrom trápí čím dál víc lidí. Proč je návrat z dovolené do reality tak těžký a jak jej zvládnout hladce, v klidu a s dobrou náladou?

Co to je prázdninový syndrom a proč k němu dochází?
Prázdninový syndrom není oficiální lékařská diagnóza. Tímto termínem však vědci popisují stav, kdy se místo očekávaného uvolnění a radosti po dovolené dostaví únava, podrážděnost, snížená motivace, či dokonce deprese a fyzické příznaky jako poruchy spánku či zažívací potíže.
Prázdninovým syndromem mohou trpět zaměstnanci, studenti i podnikatelé. Proč vlastně vzniká? Hlavní příčinou je náhlé přepnutí z pracovního stresu do odpočinku a naopak. Vaše tělo a mysl si totiž musí opakovaně zvykat na nové tempo a rutinu, mění se vám biorytmy a režim dne. Ne každý organismus si dokáže s takovými změnami poradit.
Mezi rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku prázdninového syndromu, patří:
- nadměrný stres z práce,
- nedostatek odpočinku během roku,
- příliš mnoho aktivit během dovolené,
- rozladění biorytmu a časový posun.
Obzvláště u podnikatelů představuje prázdninový syndrom velké riziko, jelikož můžete negativní pocity nevědomky přenášet na své zaměstnance, partnery či klienty.
Jak bojovat proti prázdninovému syndromu?
Základem prevence je důkladné plánování dovolené i návratu z ní. S tím vám pomůže náš checklist pro podnikatele Co udělat před dovolenou a po ní.
Pohodový návrat z dovolené plánujte ještě před odjezdem
Co může být víc stresující, než když se po návratu z dovolené na vás navalí spousta úkolů, nedokončených prací a šibeničních deadlinů? Takový start vás vyčerpá hned první den, a navíc vám myšlenky na všechny ty resty nedají klid ani během volna.
Proto si neplánujte velké úkoly ani důležité schůzky hned po dovolené. Rozdělané věci dokončete, nové nezačínejte. Díky tomu budete mít během dovolené čistou hlavu a usnadníte si návrat.
S aktivitami během dovolené to nepřehánějte
Řada lidí, kteří během roku nemají moc času pro sebe, se to snaží na dovolené dohnat. Výsledkem je diář plný nejrůznějších aktivit a tlak na to je stihnout. To ale rozhodně není cesta, jak si odpočinout a zklidnit tělo i mysl.
Proto dovolenou příliš neplánujte, nemějte přeplněný program a nechte si dostatek prostoru pro dělání toho, na co zrovna budete mít chuť.
Po návratu z dovolené si dopřejte čas na adaptaci
Po návratu si dopřejte klidový režim a postupně se vracejte do každodenní rutiny. Velmi pomáhá, když si po dovolené vezmete ještě 1-2 dny volna na odpočinek po dlouhé cestě, adaptaci a vybalení.
Během tohoto „dodatečného volna“ si udělejte přehled o tom, co se během vaší nepřítomnosti událo, jaké schůzky vás čekají a čemu se budete pracovně v nejbližších dnech věnovat. Jednotlivým úkolům stanovte prioritu a pečlivě si je zorganizujte, abyste se hned v prvních dnech nezahltili prací. Začněte s jednoduššími úkoly, které vás baví, a pracovní tempo zvyšujte postupně. Nesnažte se dohánět resty po nocích nebo o víkendech.
Na svém wellbeingu pracujte celoročně
Prázdninový syndrom se neobjevuje zčistajasna, je výsledkem vašeho dlouhodobého negativního rozpoložení. Pokud vám tedy návrat z dovolené připomene, že vaše pracovní návyky nejdou ideální, je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Naučte se odpočívat
Mnoho lidí zažívá prázdninový syndrom jednoduše proto, že neumí odpočívat, nebo si dokonce odpočinek vyčítají. V tomto případě je tedy pravděpodobnou příčinou prázdninového syndromu stres z toho, že jste si dovolili „vypnout“, a především z toho, že vše budete muset dohnat.
Naučte se tyto pocity překonat. Na dovolené není nic špatného, právě naopak – volno je skvělou investicí do vašeho podnikání, protože vám pomůže načerpat novou energii i inspiraci a zvýšit pracovní výkon.
Jedna dovolená ročně nestačí
S neschopností odpočívat souvisí i fakt, že řada lidí si bere pouze jednu „pořádnou“ dovolenou ročně a zbytek roku se nezastaví. To vede k nerealistickým očekáváním, že tato dovolená vás nabije na celý rok (a k následnému zklamání, že tomu tak není). Po takové dovolené se navíc dostavuje frustrace, že vás už nic hezkého nečeká.
Proto si plánujte během roku více dovolených či alespoň prodloužených víkendů. Jedno kratší volno je vhodné naplánovat zhruba měsíc po dovolené, abyste se měli po návratu na co těšit.
3 pilíře zdraví a pohody: spánek, pohyb, zdravá strava
Zní to jako ohraná deska, ale bez kvalitního spánku, dostatečného pohybu a vyvážené stravy jednoduše nedosáhnete duševní pohody ani vysoké produktivity. Nezapomínejte ani na své koníčky a rozvíjejte sociální kontakty – blízcí lidé a oblíbené aktivity vás vytrhnou z každodenní rutiny a stresu kdykoliv, nejen během dovolené.
Eliminujte stres z práce
Podle studie z roku 2020 se pozitivní vliv dovolené na psychické a fyzické zdraví projevuje pouze u lidí, kteří nezažívají v práci nadměrný stres. Pokud vás tedy vaše práce dlouhodobě stresuje, vaše tělo a mysl zůstanou v napětí i během volna a nechuť vrátit se do práce bude mnohonásobně vyšší.
Snažte se proto v práci odstraňovat stresory a osvojte si účinné metody psychické hygieny.
Co je to prázdninový syndrom?
Jde o stav, kdy se po dovolené nevracíte do práce odpočatí a motivovaní, ale naopak cítíte únavu, podrážděnost, ztrátu chuti do práce nebo fyzické příznaky vyčerpání.
Proč k prázdninovému syndromu dochází?
Tělo i mysl si musejí zvykat na přechod mezi odpočinkem a pracovním stresem. Když je rozdíl příliš velký a návrat příliš náhlý, může dojít k rozladění biorytmů i psychiky.
Kdo je prázdninovým syndromem ohrožen nejvíce?
Ti, kteří jsou během celého roku přetížení, málo odpočívají nebo si dovolenou přeplní aktivitami.
Dá se prázdninovému syndromu předejít?
Ano. Klíčová je příprava – nenechávejte si na návrat žádné resty, vyhněte se stresujícím schůzkám hned po dovolené a dopřejte si čas na adaptaci. Začněte s jednoduššími úkoly a pracovní tempo zvyšujte postupně.
Proč je důležité naučit se opravdu odpočívat?
Mnozí podnikatelé si odpočinek vyčítají nebo mají potřebu dovolenou „efektivně využít“. Výsledkem je přeplněný diář a stres i během volna. Skutečný odpočinek znamená nic nemuset a chvíli prostě být.