Formy mezd z pohledu zaměstnavatele
Mzda může být časová, úkolová, podílová nebo kombinovaná. Každá společnost se přitom může rozhodnout, jakým způsobem bude svým zaměstnancům poskytovat finanční odměnu za vykonanou práci. Jaké mají jednotlivé druhy mezd výhody a nevýhody?

Časová mzda
Časová mzda se stanovuje za časovou jednotku, nejčastěji je měsíční nebo hodinová, ale může být stanovena i za jinak dlouhé období. Využívá se zejména v profesích, kde není možné přesně stanovit ani měřit výkon.
Měsíční časová mzda je v praxi nejběžnější, jde o předem smluvně dohodnutou odměnu za měsíc. V případě hodinové mzdy se množství odpracovaných hodin vynásobí hodinovou mzdou.
Pro tuto formu mzdy platí povinnost rovného odměňování, tj. každý zaměstnanec musí za stejnou práci dostávat stejnou mzdu. To může být demotivující, jelikož zaměstnanci s různým výkonem dostávají stejnou odměnu. Kromě fixní složky ale časová mzda může obsahovat i pohyblivou složku, která vám umožní lépe ohodnotit zaměstnance s lepšími výsledky.
Zatímco zaměstnanci soukromých zaměstnavatelů pobírají mzdu, zaměstnanci státu, příspěvkových organizací, obcí apod. dostávají plat, který se řídí tabulkami. Výši platu ve veřejném sektoru lze pouze částečně ovlivnit osobním ohodnocením či prémiemi.
Úkolová mzda
Úkolová mzda se vypočítá z množství vykonaných jednotek práce, které se vynásobí stanovenou úkolovou sazbou. Jednotkou práce může být například jeden vyrobený výrobek, úkolovou mzdu lze ale poskytovat i na základě normy výkonu, jejíž překročení nebo nedodržení ovlivňuje výši mzdy. Tato forma mzdy je nejběžnější ve výrobních odvětvích. Zaměstnanec tedy sám ovlivňuje výši své mzdy, což může působit motivačně.
Úskalím je však fakt, že zaměstnanci pracující za úkolovou mzdu obvykle pracují příliš rychle s vidinou vyššího výdělku, což může vést k chybám a nedostatkům ve výrobě, ale také k ohrožení zdraví zaměstnance či bezpečnosti na pracovišti. Úkolovou mzdu je proto vhodné kombinovat s časovou mzdou nebo s motivační složkou za kvalitu odvedené práce.
Podílová a provizní mzda
Podílová mzda se odvíjí od dosaženého obratu nebo zisku za určité období a může být individuální nebo kolektivní. Počítá se stanoveným procentem z tržby nebo zisku. U této formy mzdy může být stanoven i garantovaný základní plat.
Typicky se podílová mzda využívá u zaměstnanců, kteří mají přímý podíl na dosahování zisku a svoji práci si organizují sami mimo pracoviště. Jde zejména o obchodní zástupce, makléře a prodejce.
Formy mezd přehledně
Výpočet mzdy | Výhody | Nevýhody | |
Časová mzda | Zaměstnanec je placen za odpracovaný čas, bez ohledu na množství vykonané práce či tržby. | Vhodná v odvětvích, kde nelze měřit výkon nebo je kladen vysoký důraz na kvalitu. | Nízká motivace k vyššímu výkonu. |
Úkolová mzda | Zaměstnanec je placen za vykonanou jednotku práce, bez ohledu na odpracovaný čas či tržby. | Vysoká motivace k vyššímu výkonu. | Časté chyby, nízká kvalita, možné ohrožení zdraví a bezpečnosti zaměstnanců. Lze použít pouze u snadno kvantifikovatelných prací. |
Podílová a provizní mzda | Zaměstnanec je placen procentem z dosaženého obratu nebo zisku, bez ohledu na množství vykonané práce či odpracovaný čas. | Vysoká motivace ke zvyšování obratu společnosti. | Finanční nejistota zaměstnanců v případě objektivního poklesu poptávky (např. sezónnost). |
Kombinovaná mzda
Pro dosažení optimálního výkonu zaměstnanců a férového ohodnocení se v praxi jednotlivé formy mezd kombinují. Nejčastěji se kombinuje:
- Časová a podílová mzda: Zaměstnanec má jistotu příjmu za čas, který strávil prací, zároveň je motivován k dosahování zisku.
- Časová a úkolová mzda: Zaměstnanec má jistotu příjmu za čas, který strávil prací, zároveň je motivován k vyššímu výkonu, avšak díky časové mzdě nikoliv na úkor kvality výstupů.
Zaměstnance však můžete motivovat i dalšími motivačními složkami mzdy, například prémiemi, odměnami či zaměstnaneckými benefity.
- Časová mzda se stanovuje za časovou jednotku, nejčastěji je měsíční nebo hodinová. Využívá se zejména v profesích, kde není možné přesně stanovit ani měřit výkon.
- Pro časovou mzdu platí povinnost rovného odměňování, kromě fixní složky ale může obsahovat i pohyblivou složku, která vám umožní lépe ohodnotit zaměstnance s lepšími výsledky.
- Úkolová mzda se vypočítá z množství vykonaných jednotek práce, které se vynásobí stanovenou úkolovou sazbou. Je nejběžnější ve výrobních odvětvích.
- Úskalím úkolové mzdy je však fakt, že zaměstnanci pracují příliš rychle, což může vést k chybám a nedostatkům ve výrobě, ale také k ohrožení zdraví zaměstnance či bezpečnosti na pracovišti.
- Podílová mzda se odvíjí od dosaženého obratu nebo zisku za určité období. U této formy mzdy může být stanoven i garantovaný základní plat.
- Typicky se podílová mzda využívá u obchodních zástupců, makléřů a prodejců.
- Pro dosažení optimálního výkonu zaměstnanců a férového ohodnocení se v praxi jednotlivé formy mezd kombinují.