V roce 2022 plánuje plošně zvyšovat mzdy pětina firem

Pětina malých a středních firem a podnikatelů v příštím roce plánuje plošně zvyšovat mzdy. Další pětina firem pak počítá s růstem mezd u vybraných zaměstnanců. Průměrné navýšení by mělo činit deset procent. Jak v počtu firem, tak v tempu zvyšování mezd jde o nižší čísla než letos, vyplývá z průzkumu Index očekávání firem.

Pro letošní rok plošně navyšovalo mzdy 28 procent dotazovaných firem a živnostníků, vybraným zaměstnancům pak přidávalo 24 procent oslovených. Průměrné mzdové navyšování činilo 12 procent. 

„Firmy stále bojují s nedostatkem vhodných volných profilů zaměstnanců na trhu, navíc podle aktuálních dat nezaměstnanosti jich ještě spíše ubývá. Firmám tedy často nezbývá než mzdy zaměstnancům dále navyšovat, i když tempo vzhledem k růstu nákladů na energie či materiál může být v příštím roce v průměru nižší než letos,“ uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop. 

„Chystám se zvyšovat. Je to nutné, ceny jdou nahoru, pokud chce člověk udržet zaměstnance, tak to musí zaplatit,“ řekl vlastník pražského Kovářství Beran Jan Beran. „Již nyní máme na úklidové služby nadprůměrné ohodnocení, tak zatím mzdy zvyšovat nebudeme. Opravdu nevím, co bude,“ uvedl majitel firmy Úklidovka Aš Tomáš Rudolf. 

Tip Vyřešte požadavky ESG reportingu a zjistěte uhlíkovou stopu své firmy nebo produktu jednoduše v rámci jedné platformy. Klienti ČSOB mají navíc výpočet uhlíkové stopy Scope 1 a 2 u Green0metru zdarma.

Zpět