75. díl: Přenesená daňová povinnost v kostce

Principem režimu přenesení daňové povinnosti je přenesení povinnosti přiznat a zaplatit daň z dodavatele na příjemce plnění – na zákazníka. Režim přenesení daňové povinnosti se v tuzemsku uplatňuje na vybraná plnění – dodání zboží i poskytnutí služeb.

Business,Collaboration,,Businessman,Shake,Hands,With,3d,Global,And,Blur
Obsah

Obecné principy režimu přenesení daňové povinnosti

Režim přenesení daňové povinnosti v tuzemsku se uplatňujepouze při poskytnutí plnění mezi dvěma tuzemským plátci s místem plnění v tuzemsku. Přenesení nelze aplikovat na neplátce DPH ani na identifikovanou osobu. Režim přenesení daňové povinnosti se nepoužije, pokud je místo plnění mimo tuzemsko.

Poskytovatel plnění (dodavatel) DPH neodvádí. Přenáší povinnost odvést DPH na příjemce (odběratele). Příjemce plnění musí být plátce DPH, aby mohl odvést daň z přijatého plnění. Příjemce plnění v režimu přenesení daňové povinnosti má povinnost přiznat daň, ale zároveň má právo uplatnit nárok na odpočet. Příjemce plnění nese odpovědnost za správný výpočet výše daně.

V režimu přenesené daňové povinnosti se nezdaňují přijaté zálohy. Přiznává se až uskutečnění zdanitelného plnění.

Plnění v režimu přenesení daňové povinnosti musí oba plátci – příjemce i poskytovatel – vykázat v přiznání DPH a v kontrolním hlášení.

Příklad

Plátce DPH poskytuje stavební práce s místem plnění v tuzemsku – výstavbu nemovitosti v tuzemsku. Plnění poskytuje osobě registrované k dani na Slovensku – slovenskému plátci. Použije režim přenesení daňové povinnosti?

Výstavba nemovitosti se považuje za službu vztahující se k nemovité věci. Místo plnění je dle § 10 v tuzemsku. Při poskytnutí stavebních nebo montážních prací v tuzemsku mezi dvěma tuzemskými plátci se použije režim přenesení daňové povinnosti. Příjemce plnění v příkladu není tuzemský plátce DPH. Režim přenesení daňové povinnosti se nepoužije. Plátce – poskytovatel stavebních služeb – odvede DPH v tuzemsku.

Jaká plnění podléhají přenesení daňové povinnosti

Režim přenesení se použije pouze u vybraných plnění, a to při:

  • dodání zlata – § 92b,
  • dodání zboží uvedeného v příloze č. 5 – dodání šrotu a odpadu – § 92c,
  • dodání nemovité věci – § 92d,
  • poskytnutí stavebních nebo montážních prací – § 92e,
  • použití režimu přenesení daňové povinnosti v ostatních případech – dodání zboží poskytovaného jako záruka při realizaci této záruky, nebo dodání zboží po postoupení výhrady vlastnictví nabyvateli a výkon tohoto práva nabyvatelem – § 92ea,
  • dodání zboží nebo poskytnutí služby uvedených v příloze č. 6 – § 92f.

V praxi se s režimem přenesení setkáme nejčastěji u stavebních nebo montážních prací, při dodání odpadu, např. při prodeji kovů do sběrných surovin, nebo u vybraných plnění dle přílohy č. 6.

Dodání zboží uvedeného v příloze č. 5 – § 92c

Režim přenesení se použije při dodání zboží uvedeného v příloze č. 5 plátci DPH, včetně dodání tohoto zboží po zpracování v podobě čištění, leštění, třídění, řezání, štěpení, lisování nebo odlévání do ingotů. Jedná se o použitý materiál nebo odpad z různých druhů materiálů. Na rozdíl od plnění v příloze č. 6 není stanoven žádný finanční limit, od kterého se přenesení použije. V praxi se s tímto přenesením setkáme nejčastěji při odvozu odpadu plátcem do sběrných surovin.

Příklad

Plátce DPH v rámci rekonstrukce své výrobní budovy likviduje staré elektrické rozvody. Při té příležitosti odvezl do sběrných surovin (rovněž plátce DPH) odpadní měděné dráty. Od sběrných surovin dostal potvrzení s vyčíslením výše výkupní ceny a podklady k fakturaci v režimu přenesení daňové povinnosti. Jak bude postupovat?

Plátce dle obdržených podkladů k fakturaci vystaví daňový doklad v režimu přenesení daňové povinnosti dle § 92c. Plnění vykáže v daňovém přiznání k DPH na ř. 25 a v kontrolním hlášení v sekci A.1. Zároveň musí vyplnit v kontrolním hlášení Kód předmětu plnění 5 – zboží uvedené v příloze č. 5 Zákona o DPH (plnění podle § 92c).

Poskytnutí stavebních nebo montážních prací – § 92e

Režim přenesení se použije při poskytnutí stavebních nebo montážních prací na nemovitých věcech, které odpovídají kódům 41 až 43 klasifikace produkce CZ-CPA. V praxi se jedná o nejčastější případ přenesení daňové povinnosti. Přenesení se použije nejen při samotné výstavbě nebo rekonstrukci nemovitých věcí, ale i při řadě dalších souvisejících služeb spojených s nemovitými věcmi, např. elektroinstalační práce, instalatérské a topenářské práce, montáž vestavěného nábytku včetně vestavěných kuchyňských linek apod.

Příklad

Stavební firma (plátce DPH) poskytuje opravu střechy plátci na jeho nemovitosti sloužící k ekonomické činnosti. Stavební firma vystaví daňový doklad na celou částku v režimu přenesení daňové povinnosti. Příjemce má povinnost odvést DPH na výstupu z celé částky. Zároveň může uplatnit nárok na odpočet. V kontrolním hlášení uvede Kód předmětu plnění 4 – Stavební a montážní práce.

TipČSOB Online konfigurátorem podnikatelských financí získáte nabídku přímo pro své podnikání, ať už se jedná o financování vašeho podnikání, zhodnocení vkladů či zkrátka vše kolem financí. Žádost vyřídíte rychle a online. Od začátku jednáte přímo se zkušeným bankéřem pro firmy a podnikatele.

Dodání zboží nebo poskytnutí služeb uvedených v příloze č. 6 – § 92f

Na rozdíl od předchozích případů přenesení daňové povinnosti, při dodání zboží nebo poskytnutí služeb dle přílohy č. 6 Zákon o DPH nespecifikuje, na která plnění se režim použije. Pouze vyjmenovaná případy, kdy jej využít lze. Konkrétní podmínky pro uplatnění režimu přenesení se stanoví Nařízením vlády.

Základní nařízení, které upravuje použití přenesení dle § 92f, je Nařízení vlády č. 361/2014 Sb., o stanovení dodání zboží nebo poskytnutí služby pro použití režimu přenesení daňové povinnosti. Toto Nařízení vlády bylo novelizováno dalšími nařízeními, která postupně režim přenesení rozšířila na další plnění.

Režim se použije při převodu povolenek na emise skleníkových plynů, dodání certifikátů elektřiny, dodání elektřiny nebo plynu soustavami nebo sítěmi obchodníkovi, poskytnutí služby elektronických komunikací – bez limitu částkou. Pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč, použije se přenesení rovněž u těchto plnění:

  • obiloviny a technické plodiny, včetně olejnatých semen a cukrové řepy,
  • kovy, včetně drahých kovů – blíže Příloha č. 2 k č. j. 2552_15_7100-20116-011073, ve znění Dodatku č. 3,
  • mobilní telefony,
  • integrované obvody, jako jsou mikroprocesory a centrální procesorové jednotky,
  • přenosná zařízení pro automatizované zpracování dat – notebooky apod.,
  • videoherní konzole
  • a další plnění uvedená v nařízeních vlády.

U plnění v částkách nižších než 100 000 Kč se může příjemce a poskytovatel plnění písemně dohodnout, že režim přenesení dobrovolně použijí.

Příklad

Plátce dodavatel fakturuje plátci odběrateli dodávku zboží uskutečněnou 5. 9. Daňový doklad obsahuje tato plnění: přenosná zařízení pro automatizované zpracování dat (notebooky) v hodnotě 80 000 Kč, videoherní konzole v hodnotě 50 000 Kč, stolní počítače v hodnotě 70 000 Kč. Jak bude dodavatel vystavovat daňový doklad a vykazovat plnění v přiznání DPH a kontrolním hlášení?

Režimu přenesení podléhá dodání notebooku 80 000 Kč + videoherní konzole 50 000 Kč = 130 000 Kč – doklad bude vystaven v režimu přenesení daňové povinnosti – vybraná plnění přesahují v úhrnu limit 100 000 Kč.

Stolní počítače v hodnotě 70 000 Kč nepodléhají režimu přenesení a bude u nich uplatněna DPH na výstupu 21 %.

V přiznání DPH vykáže dodavatel 130 000 Kč na ř. 25, 70 000 Kč na ř. 1 – odvede DPH na výstupu. V kontrolním hlášení vykáže plnění 130 000 Kč v oddílu A.1 s tím, že na jednom řádku vykáže notebooky 80 000 Kč s kódem předmětu plnění 16 – Přenosná zařízení pro automatizované zpracování dat, v druhém řádku vykáže konzole 50 000 Kč s kódem předmětu plnění 17 – Videoherní konzole.

Daňový doklad v režimu přenesení

Poskytovatel plnění má povinnost vystavit daňový doklad. Daňový doklad kromě běžných náležitostí daňového dokladu musí navíc obsahovat větu „daň odvede zákazník“. Daňový doklad však nemusí obsahovat sazbu daně a výši daně. Tu určí příjemce daňového dokladu a doplní výši daně v evidenci pro účely daně z přidané hodnoty. Příjemce však nedopisuje údaj o sazbě daně a výši daně na daňový doklad.

Na plnění v režimu přenesení daňové povinnosti nelze vystavit zjednodušený daňový doklad.

Právní fikce použití přenesení

V případě pochybností, zda dané plnění spadá pod režim přenesení, např. u stavebních a montážních prací, platí právní fikce, že pokud se obě strany dohodnou, že o režim přenesení jde a jednají tak, tak se má za to, že plnění je v režimu přenesení. Nelze se ale dohodnout, že se režim plnění nepoužije. A nelze se rovněž dohodnout na jeho použití v případech plnění, která do něj zjevně nespadají.

Příklad

Plátce DPH poskytuje jinému plátci DPH práce k jeho ekonomické činnosti mající charakter stavebních a montážních prací. Plátce si ale není zcela jist, zda konkrétní činnost skutečně spadá pod CZ-CPA 41 až 43. Plátce se domluví s příjemcem plnění, že budou postupovat podle § 92a odst. 7 a uplatní režim přenesení daňové povinnosti. Mohou takto postupovat?

V daném případě mohou postupovat podle § 92a odst. 7 a použít režim přenesení v případě pochybností o tom, zda konkrétní práce spadají do CZ-CPA 41 až 43.

Autor: Zuzana Bartůšková – daňový poradce ev. č. 4960, jednatel BKP FINANCE s.r.o. – https://www.bkpfinance.cz.